Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jaký je rozdíl mezi běžeckými botami do terénu a na silnici?

S příchodem jara začíná být znovu aktuální jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších sportů - běh. Každý ho jistě zkusil ať už v dětství na hodinách tělesné výchovy či později jako způsob regenerace, tréninkový prostředek pro získání základní vytrvalosti nebo také jakožto primární sport se závodním vytížením.

Publikováno: 8. 3. 2024
2 min. čtení
Sdílet

Vybrali jste však vždy správné běžecké boty? Na tuto otázku Vám nyní pomůžeme najít odpověď v krátkém článku, kde si představíme základní rozdíly mezi běžeckými botami do terénu a na silnici. Ne vždy totiž musí být odlišnosti na první pohled patrné.

Trail

Běžecké boty do terénu, též označované jako trailové, jsou konstrukčně připraveny do náročného terénu, kde Vám pomohou s jistým odrazem. Takové boty mají užší střih, aby v nich bylo chodidlo co nejlépe usazené a nedocházelo k jeho zbytečnému pohybu. Další zásadní vlastností je výraznější struktura podrážky, jenž je zároveň vyrobena z měkčí směsi zajišťující stabilitu na nezpevněném a často bahnitém povrchu. V případě použití boty s takovou podrážkou na silnici by docházelo k jejímu neúměrnému opotřebení a boty by Vám příliš dlouho nevydržely. V terénu, kde je povrch výrazně měkčí, není třeba příliš silná vrstva tlumení přímo v botách a důraz je zde kladen na použití odolnějších materiálů přizpůsobených náročnějším podmínkám.

Silnice

Protikladem jsou pak silniční běžecké boty, které mají naopak širší střih z důvodu výraznější námahy chodidla uvnitř boty. Podrážka je hladká s minimálním či mírným vzorkem, aby lépe přilnula k pevnému povrchu jako je asfalt, beton nebo tartan, a je vyrobena z tvrdší směsi, díky čemuž mnohem zdatněji odolává opotřebení. Nejvýraznější a nejdůležitější vlastností silničních běžeckých bot je tlumení, jenž je zde přítomno ve zvýšené míře s ohledem na zdraví vašeho pohybového aparátu.

Jaké běžecké boty vybrat?

V případě běhu v náročném bahnitém terénu či po pevných asfaltových cestách máme nyní ve volbě běžeckých bot jasno. Pro začátečníky a běžce kombinující oba typy povrchů, kteří se do terénu pouští zejména za sucha a po frekventovanějších vyšlapaných lesních cestách, jsou vhodné silniční boty s mírným vzorkem, poskytující v tomto případě dostatečnou oporu, a s výrazným tlumením pro zdraví vašich kloubů.

Na našem eshopu je Vám k dispozici široká nabídka trailových i silničních běžeckých bot od známých výrobců jako je Dynafit, On, Saucony, Inov-8 a dalších.

Jaké jsou naše osobní zkušenosti s vybranými modely se můžete dočíst v několika článcích níže:

A pokud máte jakékoliv otázky nejen k běžeckým botám, kontaktujte nás, prosím, telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin