Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Rýsuje se návrat Krušnotonu?

Krušnoton možná zůstal v hlavě a v srdci mnohým silničním závodníkům a fanouškům, fenomén Krušnotonu je tu stále s námi. Jeho historie se začala psát v hlavách Jardy Maršíka a Honzy Tančina již v roce 2009. V tu dobu se oba borci, bez jakýchkoliv významných zkušeností s pořádáním cyklistických závodů, rozhodli pestrobarevnému pelotonu ukázat, jaké krásné podmínky pro silniční cyklisty všech výkonnostních kategorií nabízí Krušné hory a České středohoří se základnou v Teplicích.

Publikováno: 22. 4. 2024
5 min. čtení
Sdílet

V období od roku 2010 do roku 2019, kdy se konal poslední předcovidový ročník, se povedlo uspořádat 10 Krušnotonů. Závod se každý rok posouval na vyšší a vyšší úroveň, a to jak v organizační kvalitě a v počtu pomocníků, tak v počtu startujících. Z těchto důvodů byla samozřejmě organizace Krušnotonu rok od roku náročnější. Stala se z něj akce velkého rozměru, která každoročně ukrojila každému z členů organizačního týmu 3 měsíce života.

Potřebnou kvalitou organizace a především nastaveným přístupem k vám, účastníkům Krušnotonu, se začal tento závod stávat jedinečným. V té době se samozřejmě konala spousta dalších kvalitních silničářských závodů, které byly zprvu pro Krušnoton inspirací. Po pár letech se ovšem karta otočila a Krušnoton se stal inspirací a vzorem pro řadu pořadatelů ve středoevropském regionu. Jeho výjimečnost spočívala v nadšení a síle organizačního týmu a všech pomocníků. Základní organizační tým se rozrostl na 7 hlavních členů, jmenovitě se přidali Martin Mátl, Tamara Kučerová, Jirka Jiroušek, Tomáš Radič a Jarda Maršík st.

Tým pomocníků navíc každý rok čítal okolo 100 až 150 dobrovolníků, kompletní pracovní tým Koloshopu, desítky regulovčíků, hasičů, policistů, kteří za tričko, svačinu a dobrý pocit neuvěřitelně skvěle fungovali od čtvrtka do sobotní noci. Krušnoton totiž od samého začátku nebyla fabrika na peníze. To byla naše filozofie. Pokud závod něco vydělá, vše do něj vrátíme. Nikdy jsme neměli zvučné sponzory, kteří by do závodu nalili peníze. Jedinou odměnou za několikaměsíční práci, odříkání svých aktivit a času s rodinami, byl společný nedělní večer plný pozitivních emocí a motivace posouvat Krušnoton dál. Ale i to jednou vyhaslo.

Na startu posledního jubilejního 10. ročníku stálo v roce 2019 na startu čtyř připravených tras celkem 1500 cyklistů, z nichž byla minimálně čtvrtina ze zahraničí. Krušnoton míval vždy 3 trasy v délce 110, 180 a 250 kilometrů, které nabízely patřičně odstupňované převýšení cca 1500, 3000 a 4600 metrů. 10. ročník byl však organizátory obohacen o exkluzivní trasu v délce 300 kilometrů s převýšením skoro 6000 m!

Cože? V české kotlině lze udělat závod, který má parametry srovnatelné s evropskými velikány? Ano, dle slov mnohých závodníků byl profil daleko horší. Například na známém švýcarském Alpenbrevetu majícím větší převýšení, konkrétně 7000 metrů na 280 kilometrech, máte 5 zásadních kopců a sjezdů, kdy “nějak” nastavíte tempo a kopec vyjedete. Ale, v dobrém slova smyslu, “zákeřnost” tras na Krušnotonu je v neustálých změnách tempa, kdy bylo na nejdelších trasách až 30 kopců nebo výraznějších stoupání!

A z toho 7 v oblíbené sv. Pětici. Ano, 7 kopců v Pětici. Děčínský sněžník, Nakléřov, Komárka, Bouřňák, Cínovec, Dlouhá Louka a Sedmihůrská cesta. Významné kopce totiž v průběhu let stále přibývaly, ale označení Pětice zůstalo.

Krušnoton byl sezonním tréninkovým cílem mnoha cyklistek a cyklistů. Když přišla v roce 2020 první pauza způsobená nejistotou spojenou s pandemií Covidu, říkali jsme si, že si rok odpočineme a následně na naší práci navážeme. Upřímně jsme však zjistili, že mít po 10 letech volné léto a čas na rodinu, mít možnost cestovat, nebýt tvrdě svázáni s organizací závodu a okusit jiné životní výzvy, je vlastně prostorem pro novou životní etapu. A tak jsme se rozhodli odložit Krušnoton na neurčito.

Pár let volna uteklo a Krušnoton zůstal nejen v našich hlavách, ale především v srdcích. Každý rok odpovídáme na desítky dotazů, zda se už náhodou nechystá další ročník. A v nás se to pere, zda do toho rychlíku znovu naskočit. Čím delší je pauza, tím více nás to opět láká. Pokud se tak stane, budete určitě první, komu o tom dáme vědět.

A možná to nebude tak dlouho trvat!

Honza Tančin, Krušnoton z.s.

Komentáře (3)

Napsat komentář

Krušnotonu jsem se zúčastnil jako závodník několikrát a i jako pořadatel.
Vždy to byl skvělý zážitek.

16.05.2024 13:58
Radek Musil
Radek Musil Koloshop.cz

To by bylo fajn, silničku jsem začal sedlat když mě bylo 40 let v roce 2021 a vždy, když se mulví o Krušntonu tak si říkám, škoda,že už není,jel bych to strašně rád.?‍♂️

25.04.2024 17:40
L
Libor

Mně už se stýská moc!

23.04.2024 20:55
J
Jan

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin