Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Tipy a triky na otužování v zimě od ambasadorky Kláry

Studená voda nikdy nebyla můj kamarád, je to něco hodně mimo mojí komfortní zónu. V parném létě jsem měla velký problém vlézt i do Bedřichovského koupaliště. Všechno se ale zlomilo, když jsem jela Suchdolský cyklokros a předjížděla jsem se s klukem, který jel “krátký/krátký” a já mrzla v dlouhém s vestičkou, čelenkou a hřejivými polštářky v botách. Ve výsledcích měl klub “Otužilci Zdiby”. 

Publikováno: 28. 12. 2023
3 min. čtení
Sdílet

To byl ten aha! moment, kdy jsem si řekla, že s tím musím něco udělat.

Otužovat se nemusíte tím, že hned skočíte do mrznoucí řeky. Jde (a je to dobré!) začít třeba oplachováním obličeje studenou vodou po ránu, vlažnými až studenými sprchami, skotskými střiky (střídání teplé a studené) jen na nohy ze začátku, vyjít na mráz v kraťasech nebo se saunovat a poté se sprchovat vlažnou/studenou. 

Sprchovat se studenou vodou jsem nikdy narozdíl od Davida (ano, jedeme v tom spolu), který sprchování praktikuje už delší dobu, nedokázala. Takže jsem si napustila na terase sud na dešťovou vodu a díky bohu jsem začala, když bylo kolem 7 °C a ani to tolik neštípalo. 

Sud by mi vyhovoval, ale David se do něj moc neposkládá a potřebuje se hýbat, takže chodíme i do místního koupaliště, kde se dá pěkně plavat. Každému vyhovuje něco jiného, mně je například příjemnější být úplně v klidu, sama se sebou a napojit se na svou hlavu.

Jak na to? 

Před tím, než se ponořím do ledové vody, trošku se zahřeji lehkým cvičením a hlavně rozdýchám. Doporučuji nastudovat hyperventilační (zrychlené a prohloubené dýchání) cvičení, které prosazuje i Wim Hof metoda a je prospěšné nejen před otužováním, ale i třeba před závodem.

Do vody lezu poměrně rychle, úplně nevím, zda je to správně, ale kdybych chvilku stála ve vodě jen nohama, tak už se neponořím. Ve vodě je nejdůležitější se uvolnit, nepanikařit, nešaškovat, dýchat a jak jsem psala, napojit se na sebe, byť to zní trošku ezo. :)

Udává se, že stačí být ve vodě 1-1,5 minuty, delší pobyt už moc nepřináší benefity, spíše naopak. Po vylezení z vody si znovu zacvičit a pomalu se zahřát. A je to. Dvakrát týdně a zaručuji Vám, že to stojí za to. 

A proč to vlastně dělat?

Otužování má mnoho benefitů, ať už fyzických či psychických. Z fyzických výhod nejvíce cyklisté ocení urychlení regenerace, ale i lepší prokrvení končetin, zrychlení metabolismu nebo posílení imunity v období rýmiček (nemusíte do sebe sypat tolik drahých vitamínů). Jako psychické plus je třeba zmínit odolnost vůči stresu, lepší nálada a prevence a léčba deprese.  

Tipy na závěr? 

  • nechodit těsně po fyzické aktivitě nebo spocený
  • nechodit sám
  • termosku s čajem nebo kávou s sebou
  • ručníkové pončo na převlékání, ocení hlavně dámy
  • koho bolí z chladu nohy, tak neoprenové ponožky nebo jen pantofle/žabky

A za mě to nejdůležitější, nebrat to jako povinnost k tréninku, ale jako rituál, najít si otužovací partu nebo parťáka a mít z toho společenskou událost. 

Doufám, že jsem alespoň někomu dodala odvahu, protože já jsem vážně byla ten úplně poslední člověk, který by kdy chtěl v zimě lézt do studené vody. :)

Klára, ambasadorka Koloshop.cz

Od 12 let jsem nerozlučná dvojka s horským kolem, v poslední době mě ale hodně baví i silnice a gravel. Mám ráda závody a zkoušení nových disciplín a výzev.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin