Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak na přípravu sezony? Radí Eva Vrabcová Nývltová

Začíná příprava na novou cyklistickou i běžeckou sezonu - Jak na to?

Publikováno: 13. 12. 2023
2 min. čtení
Sdílet

Po zaslouženém volnu už se jistě nemůžete dočkat dalšího tréninku. Vaše odhodlání posouvat svoji výkonnost je na maximální úrovni a jste celí netrpěliví už už se do tréninku vrhnout a udělat maximum, abyste další sezonu stáli třeba i na stupních vítězů. Termínová listina už je zveřejněna a vy plánujete starty… Tak co dodat, hurá do tréninku.

Na co si dát pozor?

Základní a největší chybou by bylo chtít “strhnout” vše hned na začátku. NE! Tréninková zátěž musí růst postupně. Pro první týden začněte na 50% vašich průměrných tréninkových týdnů (pokud v sezoně trénujete každý den, nyní běžte maximálně 3x), střídejte tréninkové prostředky (běh, kolo, lyžování,....). A vše absolvujte do 60% své maximální tepové frekvence. Tím si vytvoříte kvalitní a zásadní objem, ze kterého budete potom v závodní sezoně moci čerpat. Toto objemové období zachovejte alespoň 3 týdny s tím, že budete přidávat na počtech tréninků tak, abyste se dostali na svůj obvyklý počet tréninkových dnů.

Další týdny pak bude příprava pokračovat pouze v objemu a 60% maxima, ale už se budou prodlužovat tréninkové jednotky. Základní pravidlo “nechtít strhnout vše najednou” platí i co se týká výživy. Díky sezonnímu volnu jste určitě “nabrali” nějaké to kilčo, to je správně :) Tělo i duše si musí odpočinout i od této disciplíny. Nyní je čas pomalu se zase dostávat do režimu, ale s citem. Strava musí být kvalitní, vyvážená a DOSTATEČNÁ!!! Pokud budete dobře trénovat a kvalitně jíst, nabraná kila půjdou rychle dolů. Jakékoli velké diety by mohly být velmi kontraproduktivní! Úbytek svalové hmoty, stálá únava, špatný trénink, nedostatek energie, náchylnost ke zraněním a také neefektivní trénink! Takže by Váš cíl, posouvat výkonnost, mohl ztroskotat i na této, zdánlivě nepodstatné, maličkosti.

Jak začít?

Co je hodně důležité již nyní? Podívejte se na termínové listiny, které Vás zajímají a vyberte si závody, kterých se chcete zúčastnit. Pak si můžete začít vytvářet tréninkové plány. Ty se dělají vždy “odzadu” (tedy od termínů závodů). Stanovte si, který závod bude vaším vrcholem a začněte plánovat.

Eva, ambasadorka Koloshop.cz

Sport je můj život. Nejdříve běžecké lyžování, následně běh a teď jsem se zamilovala do horského kola a oblíbila si i Gravel, začínám objevovat i krásy skialp.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin