Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Výlet do Rakouska s koly

S kamarádem Ondrou jsme na jaře přemýšleli o společném výletu s koly do hor. Minulý rok jsme takto poznávali Jeseníky a letos jsme chtěli zdolat některé alpské kopce té nejvyšší kategorie HC, tedy Hors catégorie, jak jsou označována ta nejnáročnější stoupání na Tour de France. Přemýšleli jsme tedy, kde nejblíž takové kopce najdeme a narazili jsme na oblast okolo Zell am See. Ubytování jsme vybrali v nedalekém Saalfeldenu, jež se ukázal jako ideální výchozí bod pro naše trasy.

Publikováno: 11. 8. 2023
3 min. čtení
Sdílet

Ani jeden z nás nevlastníme auto a zbývalo tedy vymyslet, jak se do námi vybrané oblasti dopravit. Jako nejrozumnější volba nám vyšel vlak z Teplic se třemi přestupy v Praze, Linci a na závěr v Salcburku. Cesta trvala přibližně 8 hodin čisté jízdy a mimo lokální spoje jsme měli ve vlaku slušný komfort.

Co se týče našich cyklistických vyjížděk, první den jsme se vydali na německou stranu hor u města Berchtesgarden. Objeli jsme masiv Berchtesgardenských Alp a z města Hallein jsme zdolávali naše první "HCéčko" Roßfeld, který se nachází blízko Orlího hnízda. Stoupání má po celé délce téměř stejný sklon a mimo jedné rovné pasáže má stále lehce přes 10 %. Na téměř 12 kilometrech nastoupáte 1100 výškových metrů. Během výstupu jsme si užívali výhledy na horu Wattzmann či pohled na druhou stranu do údolí řeky Salzach. Poté nás čekal rychlý sjezd do Berchtesgardenu a následně k jezeru Königsee. Jelikož se jedná o jedno z mála německých turistických středisek v Alpách, je zde zvýšené množství lidí, avšak i přesto stojí tato oblast za návštěvu. Zpět do Saalfeldenu jsme se vraceli přes průsmyk Hirschbichl. Trochu naivně jsme si s Ondrou mysleli, že to bude kopec celkem zadarmo, ale po průjezdu údolím výškové metry stále moc nepřibývaly, až jsme si řekli, že teď musí přijít něco prudkého, a taky, že přišlo: Několik ramp a z toho jedna měla místy až 30 %, tam by byl člověk rád za velkou kazetu, ale většina silničních kol má maximálně 30 zubů. Nakonec jsme Hirschbichl přejeli, ale s kadencí tak 25 otáček za minutu.

Druhý den jsme se rozhodli zdolat dalšího alpského obra, tentokrát v nedalekém Kitzbühelu. Už při pohledu z údolí na horu Kitzbüheler Horn jsem měl trochu husí kůži, a poté, co jsme otevřeli profil stoupání na Stravě, jsem si začal řikat, že to bude hodně bolet. Stoupání měří 10,5 km s průměrným sklonem 11,6 %. Pro představu je to něco jako první kilometr a půl stoupání z Krupky na Komáří vížku, jen sedmkrát v řadě. Kopec jsme nakonec vyjeli celkem v tempu a byl to opravdu krásný zážitek. Při cestě dolů jsem měl obavu, že spálím kotoučové brzdy, ale nakonec to můj Giant TCR zvládl v pohodě.

Další dny jsme navštívili na kole Saalbach, Kaprun, Maria Alm a Zell am See. Pátý den jsme si nechali na největší stoupání Großglockner Hochalpenstraße, jedna z nejkrásnějších silnic v Evropě, která se rozděluje na 3 stoupání, pokud ji jedete směrem z Bruck am Großglocknerstraße až na vyhlídku císaře Františka Josefa, kde se vám otevře krásný výhled na Großglockner. Projetím celé této trasy zdoláte přes 3000 výškových metrů, z čehož 1700 na prvním stoupání přezdívaném Glocknerkönig. Silnici jsme nakonec projeli celou a bylo to opravdu vyčerpávající, avšak za ty výhledy to stálo.

Týden v Rakousku jsme si opravdu užili a cestu sem doporučuji nejen všem fanoušků horské a silniční cyklistiky, ale také dalších outdoorových aktivit. Je zde obrovská spleť cyklostezek, díky nimž se vyhnete větším silnicím s provozem. A navíc, jak se ukázalo, můžete sem dojet nejen autem, ale pohodlně také vlakem.

Matěj, Koloshop Team

Většinu svého volného času trávím na silničním kole, ale občas si i vyjedu na bajku do terénu. Rád objevuji nové cesty a stoupání v okolí mého domova i všude jinde. Studuji na vysoké škole v Praze a občas se objevím na pražské či teplické pobočce koloshopu.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin