Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Volit návleky nebo zimní tretry?

Která varianta je nejlepší pro ježdění během chladných zimních dní?

Pokud jezdíte v chladném počasí, bolest zmrzlých prstů na rukou a nohou je vám dobře známá. Na kole jsou končetiny značně vystaveny povětrnostním vlivům, a i když je zbytek vašeho těla v teple, studené prsty mohou být velmi nepříjemné až bolestivé.  Chlad, který trápí ruce, lze jednoduše odvrátit nasazením silnějších rukavic, ale u nohou to není tak snadné. Obzvláště špatně jsou na tom prsty u nohou, nejen že jsou na přijímací straně větrného chladu, ale jsou přímo vystaveny stříkající vodě ze silnice a kaluží. Voda prosakující skrz materiál umocňuje chladivý efekt, proto je volba vybavení pro udržování nohou v teple během jízdy velmi důležitá. Možnosti ochrany při jízdě v chladném zimním počasí jsou buď zimní cyklistické tretry, nebo zimní cyklistické návleky, obě mají své výhody, ale která varianta je pro vás nejlepší? 

Publikováno: 14. 12. 2021
3 min. čtení
Sdílet

Návleky vs zimní tretry?

Návleky na tretry 

Návleky bývají obvykle vyrobeny z voděodolného materiálu nebo neoprenu, který se také používá při výrobě obleků pro potápěče a dokáže ochránit vaši letní tretru před nepříznivými podmínkami. Dodávají se v různých tloušťkách, které poskytují rozdílné úrovně izolace. Dvě hlavní výhody návleků jsou, že můžete použít letní tretry, ve kterých běžně jezdíte a jsou mnohem levnější než zimní tretry. Návleky dokážou k běžnému páru bot přidat značné množství izolace, dokonce i levný pár s 3 mm silným neoprenovým materiálem udrží vaše prsty na nohou v teple. Pokud se rozhodnete pro neopren, ačkoliv má voděodolnou úpravu, nezabrání promoknutí.  Existuje však několik nevýhod, které před použitím návleků mohou řadu jezdců odradit. Z vlastní zkušenosti vím, že návleky může být opravdu nepříjemné a složité nazouvat a sundávat. Značně to závisí na značce boty a návleku, ale obecně vyžadují určité jemné úpravy, aby seděly.  Druhým problémem je, že se dodávají v univerzálním střihu, což znamená, že ve spodní části je otvor v patě a pro nášlap boty. Pokud nejsou přesně nasazené, ztíží se zapínání a po několika procházkách po parkovišti u kavárny nebo pěším přesunu k restauračnímu zařízení se obvykle stávají velmi rychle roztrhané a špinavé. Poslední nevýhodou je obtížnost nastavování boty během jízdy. Jakmile je návlek nasazený, není přístup k zapínání, takže jakákoliv další úprava znamená sundání návleků. 

Návleky vs. zimní tretry?

Zimní tretry 

Zimní cyklistické tretry jsou stejné, jako běžné tretry, ale disponují zateplením, jsou voděodolné a obvykle mají zvýšený tvar s přesahem přes kotník, nebo prodlouženou manžetu. Podrážky nejsou až na výjimky tak tuhé jako u letních treter, což lze přehlédnout s vědomím, že jízda v zimě bude obecně o základních kilometrech, než o výkonových sprintech nebo intervalech. Hlavní předností je vysoká prodyšnost a tepelná izolace. Zimní cyklistická obuv bude mít nepřeberné množství úprav a membrán, které udrží vnější prvky venku a zároveň umožní vašim nohám dýchat. Pravdou je, že nemá smysl se snažit udržet vodu venku, pokud se vaše nohy potí. Výběr zimních cyklistických bot není tak široký jako u klasických, ale nabídka se každoročně o několik modelů rozšíří v souvislosti s tím, jak narůstá obliba celoročního ježdění.  Nejlepší zimní cyklistické tretry mají stejné technologie, které byste našli u vrcholných modelů s přidanou ochranou proti chladnému počasí. Obvykle typu membrány Gore-Tex, zateplením Primaloft, podešví Michelin a dalších, to znamená, že nejsou levné, zvláště vezmeme-li v úvahu, že je budete pravděpodobně nosit pouze pár měsíců v roce. Měly by vydržet dlouhou dobu, takže pokud investujete do dobrého páru, mohly by vám vydržet mnoho zim. 

Zimní cyklistické tretry jsou také známé tím, že obtížně vysychají. Pokud jste každodenním jezdcem, je to velmi důležité, protože není nic horšího než vklouznout do studeného, mokrého páru bot před jízdou. 

Návleky vs. zimní tretry? 

Závěrem návleky vs. zimní tretry

Vše nakonec závisí na frekvenci a podmínkách, ve kterých plánujete jezdit. Návleky jsou skvělou volbou, pokud jen občas bojujete s živly, potřebujete mít nohy v teple při každodenním dojíždění nebo nechcete investovat do drahých zimních treter. Pro většinu jezdců budou návleky tím nejlepším řešením. Zimní tretry jsou odpovědí pro sportovní jezdce, kteří chtějí urazit dlouhé kilometry v mrazivém počasí. Obecně však platí, že zimní tretry jsou vhodnější do chladných a suchých podmínek. Bohužel přidání dalších technologií a materiálů, jako jsou membrány a kvalitní značkové zateplení se promítne do cenovky. Pokud plánujete, že budete v nadcházejících letech na svých vyjížďkách bojovat s velkým chladem, vyplatí se investovat do speciální zimní cyklistické obuvi, která vám vydrží pravděpodobně mnoho dalších let. 

V případě, že budete chtít poradit při výběru návleků nebo zimních treter, kontaktujte nás na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

 

 

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin