Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Testování běžeckých lyží - díl I.

V pondělí 30.1. se v Bedřichově v Jizerských horách konalo testování běžeckých lyží pro sezonu 2023/24. Při této události, se zázemím na známé Šámalově chatě, odprezentovali své žhavé novinky výrobci běžeckých lyží Madshus, Kästle, Rossignol nebo Sporten a v neposlední řadě došlo také k představení holí Leki a Swix

Publikováno: 3. 2. 2023
3 min. čtení
Sdílet

Máme radost, že přítomni u všeho důležitého byli také zástupci Koloshop.cz, kteří tak měli možnost vybrané běžkařské novinky pečlivě otestovat a my Vám nyní ve dvoudílném blogu zprostředkujeme jejich zkušenosti s nimi.

První díl budeme věnovat běžeckým lyžím na klasiku, kde se náš tým zaměřil především na modely s mohérovými pásy, jenž jsou mezi našimi zákazníky v široké oblibě.

testování běžeckých lyží

Madshus

Prvním z testovaných modelů byly klasické závodní běžecké lyže Madshus Race Speed Skin, které mají oproti základním skin modelům kratší stoupací pás ze 100% mohéru. Lyže by tak měly poskytovat přívětivější skluzné vlastnosti, což se ukázalo i v praxi při testování. Svou důležitou roli zde sehrálo také použité vázání Rottefella Move, díky němuž lze velice rychle změnit jeho polohu, kdy posunem vpřed získáme jistější odraz do kopce a posunem vzad docílíme lepší kluznosti lyže z kopce a na rovinách. Náročná stoupání tak pro nás nebyla žádným problémem a odraz byl skutečně 100%. Při jízdě z kopce, i při využití systému Move a posunu vázání vzad tak, aby se mohérové pásy dostaly výše nad povrch, byl stále cítit jejich drobný odpor, ovšem nejedná se o příliš zásadní rozdíl v porovnání s klasickými lyžemi bez pásů.

testování běžeckých lyží

Kästle

Dalším v řadě byl znovu závodní model, tentokrát od značky Kästle s názvem RX10 Skin. Jak modelový název napovídá, běžky byly opět vybaveny pásy ze 100% mohéru a bylo použito také stejné vázání Rottefella Move. Rozdíl byl cítit zejména ve větší tvrdosti lyží, pro jistý a bezproblémový odraz už bylo zapotřebí pokročilých technických zkušeností, avšak pokud jimi disponujete, je odraz z nich absolutně spolehlivý. Toto dále přineslo zlepšené vlastnosti ve sjezdu a na rovinách, poněvadž mohérové pásy již téměř není cítit a skluz je již naprosto srovnatelný s hladkými lyžemi s klasickým stoupacím voskem.

testování běžeckých lyží

Rossignol

Rozmazleni možností posunu vázání Move na předchozích dvou modelech jsme se pustili do testování prémiového modelu s mohérovými pásy od firmy Rossignol a to X-IUM S2 Skin. Tyto běžecké lyže s vázáním Rossignol Race Pro Classic, které přeci lze snadno posunout, ovšem nelze toto provést za jízdy, měly v tomto ohledu jistou nevýhodu. Ani po vyzkoušení dvou váhových rozpětí tohoto modelu se nám nepodařilo naleznout optimální rovnováhu mezi odrazem z lyže a jejím skluzem. Buďto perfektně držely do kopce a hůře, minimálně pocitově a v porovnání s předchozími testovanými lyžemi, jely z kopce, nebo byl naopak skluz naprosto bezproblémový a srovnatelný, ne-li lepší, s Kästle RX10 Skin, avšak ve stoupání se jistota ztratila. Je třeba dodat, že pokud bychom měli více času, tento problém by se zajisté podařilo odstranit, či alespoň minimalizovat, posunem vázání po integrované desce IFP, čímž by došlo ke změně těžiště podobně jako u vázání Rottefella Move.

testování běžeckých lyží

Pokud máte jakékoliv otázky nejen k běžeckým lyžím, kontaktujte nás, prosím, telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin