Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat vhodnou cyklistickou přilbu?

Přilba jako jeden z ochranných prvků při jízdě na kole by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Nejvíce ohrožená část těla při dopravní nehodě či pádu je právě hlava. Zároveň v  České republice je povinnost nosit helmu při jízdě na kole do 18 let věku. 

Publikováno: 20. 1. 2022
4 min. čtení
Sdílet

Tímto článkem bychom vám rádi udali správný směr výběru ideální přilby pro vaši oblíbenou cyklistickou disciplínu a zároveň osvětlili, jaké vychytávky a přidané hodnoty či výhody přilba může obsahovat.

Doporučená posloupnost výběru ideální přilby je následující:

1. Vyberte si přilbu dle cyklistické disciplíny: Silniční a MTB XC / Enduro / Downhill a BMX

2. Zvolte, pro koho bude přilba určena: Pánské + Uni / Dámské / Dětské 

3. Vyberte správnou přilbu dle velikosti / obvodu hlavy: 45 - 65 cm / Uni. / XS-XL

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Jak dělíme přilby dle disciplíny?

Silniční přilby - tyto jsou vhodné zejména pro silniční kola, u nichž je často kladen důraz na hladkou a rychlou jízdu. U přilby tedy sledujeme hlavně jednoduchost konstrukce, hmotnost a aerodynamičnost pro co nejmenší odpor vzduchu a tím lepší výkon a rychlost jízdy. Nezapomeňmě však také při vyšším výkonu na dobré odvětrávání - dostatečný počet otvorů.

MTB a XC přilby - tyto přilby můžeme bez problému nosit při jízdě na horských i silničních kolech. I zde klademe mimo ochrany hlavy důraz na odvětrávání (počet děr) a hmotnost. Rozdíl pak můžeme mnohdy sledovat v robustnější konstrukci, tvaru přilby a větší ochraně týlu hlavy vzhledem k jízdě v složitějším terénu. Navíc mají na první pohled v přední části odnímatelný či pevný štítek proti slunci.

Enduro přilby - modely této kategorie jsou téměř totožné jako MTB, oproti těmto však mají kompletní ochranu zátylku až ke krku.

Downhill/Freeride přilby - dowhnill a freeride zaměřuje na extrémně složitý terén a zároveň mnohdy rychlou jízdu. V této kategorii najdete ty nejrobustnější přilby s největší ochranou celé hlavy včetně brady.

BMX přilby - specifičnost těchto přileb spočívá v kulatém designu kopírující tvar hlavy a menším počtem otvorů. U této disciplíny se počítá jak s kratší dobou jízdy intenzivní jízdy, tak větší pádovostí ve skate parcích.

 

Jak vybrat přilbu na kolo?

 

Jak dělíme přilby dle určení?

Dětské přilby - přilby těchto kategorií mívají zpravidla menší velikosti a specifické designy od mládeže až pro nejmenší jezdce.

Dámské přilby - vyznačují se hlavně designem / barvami a také mnohdy menšími velikostmi.

Pánské / unisex přilby - tyto přilby jsou určeny pro ty, kterým nevyhovují první dvě kategorie, tj. univerzálnější design a barvy a také větší velikosti.

 

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

 

 

 

Jak vybrat správnou velikost velikost helmy?

Nejprve je potřeba změřit obvod hlavy. K tomu v ideálním případě použijte "krejčovský metr", kterým změříte pečlivě obvod hlavy cca 2 cm nad rovinou obočí a uší. Pokud nemáte k dispozici krejčovský metr, použijte kousek provázku, který následně standardně natažený změříte.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Pokud již máte přilbu před sebou v odpovídající naměřené velikosti (jejím rozsahu), zcela povolenou si ji nasaďte. Přilba by měla být nasazena cca 2 cm méně nad vaším obočím. Zároveň by měla dostatečně chránit celé čelo. Poté přilbu utáhněte, nejčastěji flexibilním kolečkem v zadní části, a sepněte pod bradou. Přilba by vás neměla ostře tlačit a hlava by ji měla zcela vyplňovat. Správné utažení můžete ověřit tak, že mezi bradu a utahovací pásek by se vám měl vejít pouze ukazovák. Doporučujeme také poté zkusit zeširoka otevřít pusu. Při větším tlaku přilbu zkuste povolit. V poslední řadě zkuste vyvinout menší tlak dlaněmi ze všech stran helmy a lehce s ní zatřepejte hlavou. Přilba by se neměla výrazně pohybovat (pocitově max. 1 - 2 cm). Nic se více nehýbe a nic netlačí? V tom případě jste zvolili a nastavili přilbu správně.

Čeho si dále všímat?

Materiál a výroba. Většina dnešních kvalitních přileb je vyráběna in-molded technologií, při které je výplňová pěna vstřikována do skořepiny a za vysokých teplot dochází k chemickému propojení obou vrstev přilby. U některých výrobců můžete sledovat použití dvou různých výplňových materiálů, kterým se podařilo při zachování pevnosti snížit hmotnost přilby. Nad těmito modely z hlediska úrovně pevnosti a nízké hmotnosti ční přilby, které mají v konstrukci zapleteny různé druhy pletenin a tkanin, zejména populární karbon, hliník nebo kevlar. Například firma Giro používá nylonové výztuhy, firma Bell naopak kevlarová vlákna.

Použité technologie. MIPS můžete sledovat stále častěji u mnoha výrobců. Jedná se o speciální žlutou kluznou vložku, která má za úkol eliminaci rotačních sil působících na mozek při pádu na hlavu. KOROYD jsou malé válečky podobné včelím plástvím uvnitř přilby také sloužící k ochraně hlavy.

Hmotnost. Mějte na paměti, že v přilbě můžete strávit i celý den, proto čím lehčí helma, tím menší tlak působící na hlavu. Zvláště pak v případě dlouhých tratí tak oddálíte únavu.

Antibakteriální výstélky. Některé přilby mají své výstelky připevněné suchým zipem pro odnímatelnost a možnost vyprání. Hygiena je také velmi důležitá, chceme-li se vyhnout zápachu a vadnutí materiálu. 

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odvětrávání - léto přináší i velmi horké dny, nejen proto je dobré sledovat odvětrávání (design a počet otvorů) abychom nebyli při jízdě přehřátí. Některé designy helem a konstrukce jsou přímo určeny pro nasátí studeného vzduchu vpředu a zadními otvory je poté horký vzduch odveden.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

"Něco navíc" - Možnost připnutí světla, kamery, nastavitelnost/odnímatelnost štítku, a dalšího příslušenství.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Pokud si přesto po přečtení článku nebudete jisti ohledně správného výběru cyklistické přilby, rádi vám poradíme telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Vojtěch Švarc, specialista e-shopu Koloshop.cz v Teplicích.

 

 

 

 

 

 

 

Ráda se brouzdám Českým středohořím a nezáleží na tom, zda na kole či v běžeckých botách, nebo pěšky. Baví mě objevovat nová místa a chodit mimo civilizaci, kde ráda vypínám hlavu.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin