Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat vhodnou cyklistickou přilbu?

Přilba jako jeden z ochranných prvků při jízdě na kole by měla být nedílnou součástí výbavy každého cyklisty. Nejvíce ohrožená část těla při dopravní nehodě či pádu je právě hlava. Zároveň v  České republice je povinnost nosit helmu při jízdě na kole do 18 let věku. 

Publikováno: 20. 1. 2022
4 min. čtení
Sdílet

Tímto článkem bychom vám rádi udali správný směr výběru ideální přilby pro vaši oblíbenou cyklistickou disciplínu a zároveň osvětlili, jaké vychytávky a přidané hodnoty či výhody přilba může obsahovat.

Doporučená posloupnost výběru ideální přilby je následující:

1. Vyberte si přilbu dle cyklistické disciplíny: Silniční a MTB XC / Enduro / Downhill a BMX

2. Zvolte, pro koho bude přilba určena: Pánské + Uni / Dámské / Dětské 

3. Vyberte správnou přilbu dle velikosti / obvodu hlavy: 45 - 65 cm / Uni. / XS-XL

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Jak dělíme přilby dle disciplíny?

Silniční přilby - tyto jsou vhodné zejména pro silniční kola, u nichž je často kladen důraz na hladkou a rychlou jízdu. U přilby tedy sledujeme hlavně jednoduchost konstrukce, hmotnost a aerodynamičnost pro co nejmenší odpor vzduchu a tím lepší výkon a rychlost jízdy. Nezapomeňmě však také při vyšším výkonu na dobré odvětrávání - dostatečný počet otvorů.

MTB a XC přilby - tyto přilby můžeme bez problému nosit při jízdě na horských i silničních kolech. I zde klademe mimo ochrany hlavy důraz na odvětrávání (počet děr) a hmotnost. Rozdíl pak můžeme mnohdy sledovat v robustnější konstrukci, tvaru přilby a větší ochraně týlu hlavy vzhledem k jízdě v složitějším terénu. Navíc mají na první pohled v přední části odnímatelný či pevný štítek proti slunci.

Enduro přilby - modely této kategorie jsou téměř totožné jako MTB, oproti těmto však mají kompletní ochranu zátylku až ke krku.

Downhill/Freeride přilby - dowhnill a freeride zaměřuje na extrémně složitý terén a zároveň mnohdy rychlou jízdu. V této kategorii najdete ty nejrobustnější přilby s největší ochranou celé hlavy včetně brady.

BMX přilby - specifičnost těchto přileb spočívá v kulatém designu kopírující tvar hlavy a menším počtem otvorů. U této disciplíny se počítá jak s kratší dobou jízdy intenzivní jízdy, tak větší pádovostí ve skate parcích.

 

Jak vybrat přilbu na kolo?

 

Jak dělíme přilby dle určení?

Dětské přilby - přilby těchto kategorií mívají zpravidla menší velikosti a specifické designy od mládeže až pro nejmenší jezdce.

Dámské přilby - vyznačují se hlavně designem / barvami a také mnohdy menšími velikostmi.

Pánské / unisex přilby - tyto přilby jsou určeny pro ty, kterým nevyhovují první dvě kategorie, tj. univerzálnější design a barvy a také větší velikosti.

 

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

 

 

 

Jak vybrat správnou velikost velikost helmy?

Nejprve je potřeba změřit obvod hlavy. K tomu v ideálním případě použijte "krejčovský metr", kterým změříte pečlivě obvod hlavy cca 2 cm nad rovinou obočí a uší. Pokud nemáte k dispozici krejčovský metr, použijte kousek provázku, který následně standardně natažený změříte.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Pokud již máte přilbu před sebou v odpovídající naměřené velikosti (jejím rozsahu), zcela povolenou si ji nasaďte. Přilba by měla být nasazena cca 2 cm méně nad vaším obočím. Zároveň by měla dostatečně chránit celé čelo. Poté přilbu utáhněte, nejčastěji flexibilním kolečkem v zadní části, a sepněte pod bradou. Přilba by vás neměla ostře tlačit a hlava by ji měla zcela vyplňovat. Správné utažení můžete ověřit tak, že mezi bradu a utahovací pásek by se vám měl vejít pouze ukazovák. Doporučujeme také poté zkusit zeširoka otevřít pusu. Při větším tlaku přilbu zkuste povolit. V poslední řadě zkuste vyvinout menší tlak dlaněmi ze všech stran helmy a lehce s ní zatřepejte hlavou. Přilba by se neměla výrazně pohybovat (pocitově max. 1 - 2 cm). Nic se více nehýbe a nic netlačí? V tom případě jste zvolili a nastavili přilbu správně.

Čeho si dále všímat?

Materiál a výroba. Většina dnešních kvalitních přileb je vyráběna in-molded technologií, při které je výplňová pěna vstřikována do skořepiny a za vysokých teplot dochází k chemickému propojení obou vrstev přilby. U některých výrobců můžete sledovat použití dvou různých výplňových materiálů, kterým se podařilo při zachování pevnosti snížit hmotnost přilby. Nad těmito modely z hlediska úrovně pevnosti a nízké hmotnosti ční přilby, které mají v konstrukci zapleteny různé druhy pletenin a tkanin, zejména populární karbon, hliník nebo kevlar. Například firma Giro používá nylonové výztuhy, firma Bell naopak kevlarová vlákna.

Použité technologie. MIPS můžete sledovat stále častěji u mnoha výrobců. Jedná se o speciální žlutou kluznou vložku, která má za úkol eliminaci rotačních sil působících na mozek při pádu na hlavu. KOROYD jsou malé válečky podobné včelím plástvím uvnitř přilby také sloužící k ochraně hlavy.

Hmotnost. Mějte na paměti, že v přilbě můžete strávit i celý den, proto čím lehčí helma, tím menší tlak působící na hlavu. Zvláště pak v případě dlouhých tratí tak oddálíte únavu.

Antibakteriální výstélky. Některé přilby mají své výstelky připevněné suchým zipem pro odnímatelnost a možnost vyprání. Hygiena je také velmi důležitá, chceme-li se vyhnout zápachu a vadnutí materiálu. 

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odvětrávání - léto přináší i velmi horké dny, nejen proto je dobré sledovat odvětrávání (design a počet otvorů) abychom nebyli při jízdě přehřátí. Některé designy helem a konstrukce jsou přímo určeny pro nasátí studeného vzduchu vpředu a zadními otvory je poté horký vzduch odveden.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

"Něco navíc" - Možnost připnutí světla, kamery, nastavitelnost/odnímatelnost štítku, a dalšího příslušenství.

Jak vybrat cyklistickou přilbu?

Pokud si přesto po přečtení článku nebudete jisti ohledně správného výběru cyklistické přilby, rádi vám poradíme telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Vojtěch Švarc, specialista e-shopu Koloshop.cz v Teplicích.

 

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin