Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat vázání na běžecké lyže?

Zvolit správné vázání na běžecké lyže nemusí být vždy jednoduché. Máme zde několik proměnných, kdy jsou různá vázání kompatibilní s jinými integrovanými deskami na lyžích a současně musíme myslet na slučitelnost s botami. V neposlední řadě je pak nutno rozlišovat vázání na klasiku a bruslení nebo-li skate .  V několika krátkých odstavcích Vám nyní pomůžeme pochopit, jaké jsou mezi nejpoužívanějšími vázáními rozdíly.

Publikováno: 14. 12. 2022
2 min. čtení
Sdílet

vázka

Příprava lyže pro NIS / IFP / SNS

NIS deska (Nordic Integrated System), původně nejrozšířenější varianta na trhu, je připravena pro použití pouze s vázáním NIS od značky Rottefella, která za tímto systémem stojí. Jedná se o kombinaci desky a vázání použitelného s podrážkami bot typu NNN. Vázání je možné po desce posouvat podle potřeby pomocí NIS klíčku, který je vždy součástí balení.

nis deska madshus

IFP deska (Integrated Fixation Plate) je naopak nejrozšířenější variantou současnosti a stojí za ní dva výrobci Fischer a Rossignol. Pro tuto desku také vyvinuli vlastní typ vázání známý pod názvem Turnamic, které je opět konstruováno pro podrážky bot typu NNN. Výhodou je, že vázání můžeme po desce snadno posouvat bez použití dalšího nářadí.

ifp deska

Dnes již ustupující variantou je systém od značky Salomon. Zde se vázání SNS, vyvinuté touto firmou, montuje přímo do předvrtaných děr v lyži a není tak po jeho instalaci možný jakýkoliv posun. Další odlišností je kompatibilita s podrážkou bot totožného názvu, tedy SNS, která je opět vlastní jen značce Salomon.

Podrážka bot NNN / SNS

Boty s podrážkou NNN (New Nordic Norm) poznáte na první pohled podle dvou vodících drážek. Ve špičce boty je vsazena jedna hrazdička pro upnutí do vázání. Tento typ je použitelný s vázáními NIS a Turnamic. 

nnn podrážka

Boty s podrážkou SNS mají naopak pouze jednu širší vodící drážku. Klasická verze tohoto profilu má ve špičce boty vsazenou jednu hrazdičku, verze pro skate SNS Pilot má pak tyto hrazdičky dvě. Použití je možné výhradně s vázáním SNS od značky Salomon.

Vázání na klasiku / bruslení

Vázání na klasiku a bruslení se v případě zástupců s profilem NNN liší pouze rozdílnou tuhostí gumového flexoru. Ten je u klasického vázání měkčí, aby byl umožněn odraz z lyže a její následné kopnutí za sebe. U vázání na bruslení je flexor naopak tvrdší, aby zůstala lyže po odrazu v co nejtěsnějším kontaktu s botou.

V případě vázání typu SNS nejde o rozdíl v tuhosti gumového flexoru, ale v počtu hrazdiček. Pro klasické vázání je použit systém SNS o jedné hrazdičce a pro vázání na bruslení je připraven systém SNS Pilot o dvou hrazdičkách.

vázání skate klasik

 

Pokud máte jakékoliv otázky nejen k běžkám, vázáním a botám na běžky, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin