Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat světlo na kolo?

Při podzimních a zimních vyjížďkách je už velká pravděpodobnost, že vás někde zastihne tma, která vám může znepříjemnit návrat domu, je tedy nutné být připraven a vybavit se kvalitním osvětlením. Při výběru světla na kolo se nejprve rozhodněte za jakým účelem si světlo chcete pořídit, jestli chcete být viděn a nebo chcete vidět.

Publikováno: 16. 11. 2021
2 min. čtení
Sdílet

 

Pokud jezdíte za dobrých světelných podmínek, primárně přes den, na kole vám postačí blikačky. Blikačky neboli "bezpečnostní světla" mají za úkol zvýšit vaši bezpečnost a výrazně zlepšit vaši viditelnost z pohledu řidičů. Bezpečnostní světla mají většinou nižší svítivost (maximálně do 150 lm), jsou menších tvarů a snadno upevnitelná na kolo, jako například Lezyne Femto Drive Duo nebo levnější varianta Force Double Cage . Tento typ světel se nejčastěji na kolo u chytí pomocí silikonových pásků, které obejmou sedlovku nebo řídítka a mohou na kole zůstat celý rok. Blikačky nejčastěji využívají jednorázové baterie a jsou k dispozici jednotlivě nebo v sadě přední a zadní světlo. 

 

Pokud na kolo vyrážíte za snížených světelných podmínek, za soumraku nebo za tmy je nejlepší sáhnout po světle s vyšší svítivostí v lepším případě nad 400 lm a dlouhou výdrží. Výkonnější světla jsou vybavena nabíjecími akumulátory s možností dobíjení prostřednictvím USB nebo microUSB. Délka výdrže akumulátoru bývá několik hodin až desítek hodin v závislosti na zvoleném módu svícení nebo blikání, které se dají během jízdy a podmínek měnit. 

jak vybrat světlo na kolo

Je důležité se rozhodnout, jak moc silné světlo využijete. Osobně jsem si oblíbil světlo Lezyne Micro Drive Pro 800XL se dvěmi LED diodami, které využívám denně při jízdě přes město do práce, ale i na vyjížďkách v lese. Ve městě mám zapnutý režim blikání a nebo stálé svícení s výkonem 400 lm. Při jízdě mimo veřejné osvětlení využívám plný výkon světla, díky kterému vidím sebemenší nerovnosti. Velkým plusem tohoto a podobných světel je i voděodolnost. Samozřejmě existují i světla na kolo, která mají svítivost až 4000 lm, ale ty jsou využívaná hlavně při cestování a ježdění v terénu v noci.

jak vybrat světlo na kolo

 

Zpětné červené světlo mívá z pravidla menší svítivost, ale stále se pohybuje v rozmezí 75-300 lm a jsou nejčastěji uchycena na sedlovku. Levnou variantou zadního světla je XLC CL-R21 , které dobře poslouží, je snadno ovladatelné a dobíjí se pomocí USB kabelu. Poslední dobou se na trhu vyskytují mimo klasických zadních světel i tvz. chytrá světla, která dokáží detekovat blížící se auto (Garmin Varia Radar) nebo dokážou naopak řidiče upozornit změnou blikání, že brzdíte, jako Lezyne Strip Alert Drive. To je velká výhoda pokud jezdíte například po městě.

jak vybrat světlo na kolo

Variant, jak se vybavit dobrým světlem je hodně a určitě bych to v dnešním provozu nepodceňoval. Pokud si nebudete jisti nebo se budete chtít poradit, určitě se obraťte na nás obraťte. E-mailem na info@koloshop.cz  nebo telefonicky 417 532 677. 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin