Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat silniční plášť na kolo?

Pro výběr vhodného pláště na silniční kolo existuje řada proměnných, které mohou mít zásadní i menší vliv jak na správný chod kola, ale také na správný pocit z příjemné a plynulé jízdy. Nejvhodnější proto bude řídit se třemi základními pilíři, které si dále v článku rozebereme, a sice typ pláště - rozměr pláště - směs pláště, kvalita, provedení patky a dezén pláště.

Publikováno: 15. 11. 2021
5 min. čtení
Sdílet

duše

Jaké máme typy silničních plášťů?

Klasický plášť s duší (Clincher) - jedná se nejběžnější provedení silničního pláště, kde se plášť upevňuje na standardní ráfek a používá se duše pro naplnění vzduchem. U tohoto provedení pláště nalezneme dvě možnosti provedení patky, která mají svá specifika.

  • Plášť s drátěnou patkou - je levnější variantou, kde vsazený drátěný kruh v patce, který drží pevný kulatý tvar, zabraňuje vyskočení pláště z ráfku po nafouknutí duše. Výhodou drátu je nižší cena, naproti tomu má však vyšší hmotnost a náhradní plášť nelze efektivně přepravovat.

 

jak vybrat silniční plášť

Plášť s kevlarovou patkou - je také známý jako “skládací plášť”. Zde drátěný kruh nahrazují kevlarová vlákna, která jsou velice pevná i přes svou skládací schopnost. Toto provedení nalezneme převážně u dražších plášťů. Výhodou kevlaru je nižší hmotnost a efektivní přeprava náhradního pláště. Nevýhodou je jeho vyšší cena a složitější nasazení než u drátu. S trochou zručnosti však výměna není problém.

jak vybrat silniční plášť

 

Bezdušový plášť - je, jak název již napovídá, plášť, jehož výplní není duše, ale tekutý tmel (též “mléko”) se vzduchem, který vyplní výřezy a případné menší defekty. Již samotné příslušné kompatibilní ráfky společně s pláštěm skvěle těsní. 

Za zmínku stojí též systém UST (nyní již uznávaným standardem), se kterým přišla jako první firma Mavic, který spočíval ve speciálně vyrobeném bezdušovém ráfku a bezdušovém plášti Mavic. Tento systém tvořil první dokonalý celek.

 jak vybrat silniční plášť

U bezdušového systému můžeme sledovat také tyto efekty a vlastnosti:

- zamezení tření pláště a duše,

- menší valivý odpor než u závodních plášťů s duší,

- lze jet i při nižším tlaku, čímž zvýšíte přilnavost a stabilitu v náklonech,

- při vyšším tlaku naopak lze naopak lépe přejet díry na silnici,

- větší přilnavost a stabilita v náklonech, díky nižšímu tlaku,

- maximální přenos síly na pohyb.

 

Co vše je tedy kromě pláště potřeba pro bezdušový systém?

- speciální ráfky pro bezdušové pláště (TLR - Tubeless Ready),

páska do ráfku (TLR) - pro podporu vytěsnění pláště a ráfku (při použití s duší chrání duši před defekty) - doporučujeme zakoupit vždy cca o 2 mm širší pro lepší výplň ráfku,

- těsnící tmel / mléko (TLR),

bezdušové ventilky (TLR),

protidefektová vložka - jedná se spíše o TLR nadstavbu, která má za úkol potlačit ztrátu tlaku při defektu, ochránit ráfky a udržet tvar pláště do doby nezbytně nutné pro opravu či výměnu.

 

jak vybrat silniční plášť

 

Galuska (Tubular) - je dnes již méně používanou variantou silničního pláště, kde je duše prakticky všita přímo do pláště a poté vlepena do ráfku. Galusku můžeme vidět nejčastěji u špičkových závodů, neboť jsou zde stále historicky používány pro specifickou poddajnost v zatáčkách a odvalování.  Mezi výhody galusky patří nižší hmotnost, a to díky absenci systému v bocích, který by udržoval tlak, neboť jak jsme již zmínili, duše je vlepena. Tento fakt podporuje také jízdu při defektu. Stále můžete v klidu dojet na nejbližší místo pro opravdu. Nevýhodou galusky je horší manipulace. Jelikož se galuska lepí do ráfku, je složitá instalace i oprava při defektu. Tato složitost pláště se také projevuje na vyšší ceně výroby pláště.

 

Jaký vybrat rozměr pláště? 

Velikost a šířka pláště jsou druhým pilířem při samotném výběru pláště. Většinu dnešních silničních plášťů najdete ve velikosti 622 (ETRTO - mm) / 700 (francouzský rozměr - mm), která se odvíjí od velikosti/průměru ráfků. Palcové označení se u těchto plášťů nepoužívá. V praxi lze na menší dětská silniční kola nasadit pláště velikosti 571 mm / 650c. Šířky pláště 25 a 28 mm jsou v současnosti u silničních kol nejoblíbenější. Obecným trendem v cyklistice je však rozšiřování pláště. Proto na našem webu můžete nalézt šířky silničních plášťů v rozmezí 23-40 mm.

 

Mám chtít užší nebo širší plášť?

Tento výběr má značný vliv na chování pláště na silnici i mimo ni. Za zmínku stojí přímá úměra - čím širší plášť, tím vyšší stabilita, pohodlí, bezpečnost, ale také vyšší valivý odpor a tedy větší dřina. Někdy se tedy vyplatí více testovat, abyste ve své jízdě na silnici našli tu správnou harmonii dřiny a komfortu. Z těchto informací tedy vyplývá, že užší pláště mají větší zrychlení díky nižší hmotnosti, a tedy vyplatí se je používat například při vícečlenné jízdě. Přesto jsou však v praxi v současnosti využívány širší pláště pro svůj pružící efekt, který šetří energii při jízdě na povrchově zhoršených komunikacích.

 

Co znamená hodnota TPI a proč ji sledovat?

Hodnota TPI (Threads per Inch) udává hustotu tkaniny, ze které je spletena kostra pláště (např. 3x50 = 3 překládané vrstvy hodnoty 50). S vyšší hodnotou TPI souvisí jak obecná kvalita pláště, tak jeho odolnost vůči proražení. Chcete-li tedy odolný plášť sledujte co nejvyšší TPI.

jak vybrat silniční plášť

Jakou hraje roli směs při výběru pláště?

Čím je směs pláště měkčí, tím je přilnavější. Jeho opotřebení je však zároveň rychlejší a musíte plášť častěji měnit. Měkčí pláště jsou vhodnější na závody, tvrdší směsi spíše na tréninkové jízdy. Někdy jsou však směsi při výrobě kombinovány pro zachování odolnosti a přilnavosti.

jak vybrat silniční plášť

Je lepší hladký nebo hrubý dezén pláště?

Zde záleží na na jaký druh terénu a povětrnostní podmínky chcete pláště používat. Pro suché podmínky na asfaltu je lepší vybírat hladký vzorek. Pro lepší odvalování za nepřízně počasí a na vlhkém povrchu či v zimě se vyplatí sledovat spíše pláště s hrubším dezénem.

jak vybrat silniční plášť

Pokud si přesto po přečtení článku nebudete jisti vhodnou volbou silničního pláště, rádi Vám poradíme telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

jak vybrat silniční plášť

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin