Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat pevnou osu na kolo?

Již nějaký čas se setkáváme s pevnými osami, které v mnoha případech nahradily klasické tenké rychloupínáky. Toto se týká přední osy ve vidlici i zadní osy v rámu kola. A v obou případech májí pevné osy pozitivní vliv zejména na tuhost systému.

Publikováno: 12. 4. 2024
2 min. čtení
Sdílet

Přední pevné osy

Při výběru vhodné přední osy je potřeba znát několik parametrů. Sleduje se průměr osy, její celková délka, průměr a délka závitu a stoupání závitu.

Orientovat se dá také podle rozměru náboje, tedy jeho vnitřního průměru pro osu krát OLD rozměr náboje. V případě pevných os tedy 12x100 mm, 15x100 mm, 15x110 mm či 20x110 mm. Přesné rozměry je třeba vždy dodržet.

Toto jsou všechny podstatné údaje, kterými je potřeba se řídit pro kompatibilitu osy. Dále tu jsou samozřejmě volitelné parametry jako je barva, osa s páčkou, bez páčky či s odnímatelnou páčkou. Osy, které jsou bez páčky, se pak většinou povolují / utahují pomocí imbusového klíče.

Jak tedy postupovat v praxi? Buďto máme štěstí a po vyjmutí osy na ní najdeme veškeré potřebné údaje napsány, nebo je budeme muset změřit. Pro zápis rozměrů se na pevných osách používají anglické zkratky viz níže.

  • L (length) - délka

  • TP (thread pitch) - stoupání závitu

  • TL (thread length) - délka závitu

​Celkovou délku osy měříme od hlavy (dosedací plochy) po konec závitu a průměr osy měříme ideálně posuvkou, zde budou hodnoty 12 mm, 15 mm nebo 20 mm.

Délku závitu měříme také ideálně posuvkou. Nejtěžší bude změření stoupání závitu, které může mít hodnoty 1,0 mm, 1,5 mm, 1,75 mm a 2,0 mm. Zde si však můžeme pomoci započtením 10 závitů a jejich přeměřením.

U předních os se setkáme pouze s rovnou hlavou. Pozor si musíme dát u vidlic Fox, kde je osa o průměru 15 mm, ale samotný závit má průměr 14 mm.

 

Zadní pevné osy

Při výběru vhodné zadní osy je potřeba znát o jeden parametr navíc. Podstatný je tedy opět průměr osy, celková délka osy, průměr závitu, délka závitu, stoupání závitu a navíc tvar dosedací plochy u hlavy osy.

Typické rozměry os zadních nábojů jsou 12x142 mm, 12x148 mm, 12x150 mm či 12x157 mm a podobně jako u předních os můžeme volit mezi verzemi zcela bez páčky, s páčkou či s odnímatelnou páčkou.

Co se týče postupu při výběru a měření zadní pevné osy, postupujeme stejně, jen pozor na dosedací plochu, která může být kónická nebo rovná. Při měření celkové délky osy s kónickou hlavou měříme samotnou osu bez hlavy.

Samostatnou kategorií jsou pak zadní pevné osy pro připojení vozíku typu Thule Chariot, Croozer, Leggero a dalších. Zde se navíc kromě výše uvedeného řeší celková délka včetně přípojné části, která musí vystupovat z levé patky rámu tak, aby bylo možné připojit vozík.

V případě jakýchkoliv dotazů nejen ohledně výběru vhodné pevné osy neváhejte využít kontaktní formulář níže.

Kontaktujte nás

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin