Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat hole na běžecké lyže?

Při výběru holí k běžeckým lyžím je třeba klást důraz zejména na výběr jejich správné délky, přičemž jinou délku holí budete potřebovat na klasiku a jinou na skate. Délka zde však není jediným proměnným parametrem a je nutné volit také mezi různými materiály holí, které mají vliv na jejich vlastnosti a rovněž na cenu. V několika krátkých odstavcích Vám nyní poradíme, jakou délku holí zvolit a pomůžeme Vám pochopit, jaké jsou mezi nimi nejzásadnější rozdíly.

Publikováno: 27. 1. 2023
2 min. čtení
Sdílet

výběr běžecké hole

Délka hole – klasika / skate

Pro klasický styl budeme orientačně volit délku hole tak, aby poutko v místě uchycení do hole bylo ve výšce mezi pažní jamkou a horní částí ramene. Délku hole na skate lze stejným způsobem rámcově odvodit pomocí poutka. V tomto případě by poutko v místě uchycení do hole mělo sahat do výšky mezi bradou a horním rtem. Chceme-li přesnější určení délky holí pro oba styly, je vhodné vybírat podle velikostních tabulek výrobců, kde jsou délky holí pro jednotlivé výšky postavy určeny jednoduchým propočtem. Délku klasických holí získáme výpočtem cca 83% tělesné výšky a délku holí na skate pak výpočtem cca 90% tělesné výšky. Jako příklad zde přikládáme velikostní tabulku holí od firmy Swix, která však platí obecně pro veškeré hole na běžky právě díky použití výše zmíněného poměru.

délky holí swix

Jak vybrat hole na běžecké lyže

Materiál hole – hliník / karbon

Začínajícím běžkařům, ale i turisticky a rekreačně sportovně zaměřeným jedincům, doporučujeme zvolit hliníkové hole. Jejich výsadou je především vysoká odolnost a dlouhá životnost, kdy takovým holím neublíží pád a například jejich přisednutí. V neposlední řadě zde pak hraje roli cena, která je u hliníkových modelů ve většině případů výrazně nižší než u těch karbonových. V případě, že jste již na běžeckých lyžích nasbírali dostatek zkušeností a máte chuť posunout svůj výkon o něco dál, je načase zvolit hole karbonové, respektive s jeho příměsí. K závodnímu použití se vyrábí hole ze 100% karbonu pro maximální přenos síly do odrazu. Většině uživatelů však běžně postačí kompozitní hole s obsahem 10 – 75 % karbonu, u nichž se vzrůstajícími procenty obsahu karbonu vzrůstá mimo jiné jejich tuhost, kdy se méně prohýbají, ovšem současně se zvyšuje křehkost holí a jsou tedy náchylnější na prasknutí při pádech.

 

Jak vybrat hole na běžecké lyže

Pokud máte jakékoliv otázky nejen k holím na běžky, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin