Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat cyklotrenažér?

Dny, kdy jste mohli v klidu po práci sednout na kolo a dát bez problému 100 km jsou pryč. Dny se zkracují a ne každému se chce za tmy a zimě jezdit venku na kole. Proto hodně nadšených cyklistů vyhledává vhodnou alternativu, jak se přes zimní období udržet v kondici. Někdo chodí běhat, plavat nebo navštěvuje posilovnu. V posledních letech získává na oblibě využívání cyklotrenažérů v pohodlí domova. Možná si říkáte, že sedět hodiny doma na trenažéru je nuda. Ano dříve to byla nuda, ale to se teď změnilo díky smart trenažérům. Pokud teprve uvažujete o tom, že byste tuto zimní alternativu cyklistiky vyzkoušeli, možná pro vás není úplně snadné se v domácích trenažérech vyznat. V první řadě je důležité si říct, kolik do trenažéru chcete investovat a jak často ho budete využívat. 

Publikováno: 6. 12. 2021
4 min. čtení
Sdílet

Jak vybrat trenažer

Základní rozdělení je na tři typy: 

Typy trenažerů

- „smart home trainer“, neboli chytrý domácí trenažér, 

- pasivní odporový trenažér, který funguje na principu manuálního nastavení odporu,

 - a válce

Mezi chytré trenažéry se řadí především setrvačníkové nebo elektromagnetické modely. Na běžný trénink vám postačí model na principu setrvačníku. Elektromagnetické modely jsou tišší, plynulejší ve změně odporu a přesnější. Mezi nejlevnější a nejzákladnější stroje pro trénink patří především válce. Většinou nevyužívají žádné chytré funkce a kolo na ně postavíte a jedete, jako venku. Náročné na tom je udržet balanc a nespadnout. Válce doporučuji zkušeným jezdcům. Ale určitě je to zábava a ještě posilujete celé své tělo. Trenažéry patřící do nejdostupnější kategorie (3 000 - 7 000,- Kč)  využívají manuální nastavení odporu pomocí páčky vedenou od trenažéru k řídítkům, jako je například Elite Novo Mag Force . Vhodné je kolo osadit speciálním pláštěm pro trenažéry, pro lepší výkon a pocit. 

Smart trenažéry se rozlišují nejen podle nastavení a síly odporu, ale také podle uchycení zadního kola. Levnější varianta uchytí celé zadní kolo. Ty lepší a dražší stroje nabízejí uchycení zadní stavby přímo do trenažéru, kde je umístěná i kazeta. Tento typ je označován jako Direct Drive, který nabízí také větší a těžší setrvačník. Naprostým vrcholem jsou elektromagnetické profi trenažéry, které dokáží simulovat pomocí dalšího příslušenství i jízdu z kopce a do kopce (cena 15 000 - 35 000,- Kč). Mezi nejoblíbenější patří trenažéry Wahoo a Tacx. Pokud vám takový trenažér nestačí nebo nechcete sundavat kolo, existuje varianta tvz. chytrých kol, které vypadají v podstatě jako rotoped (Tacx Neo Bike). Nabízí veškeré vymoženosti, jako vestavěné větráky a kompletní nastavení geometrie atd. Ceny těchto chytrých kol se pohybují od 70 000,- Kč. 

jak vybrat trenažer

Všechny trenažéry samozřejmě umožňují uchycení kol, jak na rychloupínák, tak i na pevnou osu. Ale i pomocí redukcí, ale u nejlevnějších trenažérů je potřeba občas dokoupit i speciální rychloupínák nebo pevnou osu. Direct drive trenažéry zase umožňují výměnu ořechů, podle typu kazety, jako u normálního kola. Hlavním důvodem pro pořízení chytrého domácího cyklotrenažéru je virtuální trénink, který je možný pouze po spárování trenažéru s existujícími cyklistickými aplikacemi. Samozřejmostí je, že každý výrobce nabízí ke svému produktu svojí aplikaci, přes kterou se ovládá odpor nebo simulované stoupání. Nabídka těchto aplikací se za poslední měsíce a roky značně rozšířila, takže je rozhodně z čeho vybírat. Mezi nejoblíbenější aplikace a dalo by se říci i průkopníky v této oblasti patří aplikace Zwift, Rouvy nebo Tacx. 

rouvy appka

První zmíněný Zwift má podobu 3D grafického herního simulátoru jízdy na kole a je celosvětově nejpoužívanější. Právě obrovská virtuální komunita cyklistů patří mezi její hlavní výhody, spolu s množstvím funkcí, virtuálních tras, závodů, společných vyjížděk a tréninkových plánů na celé zimní období. Členství v aplikaci stojí 14,99 € za měsíc. Druhou oblíbenou a známou aplikací je Rouvy od českých tvůrců. Od Zwiftu se liší především reálnou scenérií tratí, do které je zasazen váš graficky ztvárněný avatar. Na Rouvy najdete nejznámější světové cyklistické magistrály a nejtěžší alpské průsmyky v reálném obraze připomínajícím Google mapy. Cena aplikace je 12 € za měsíc. Díky 14denní trial verzi, kterou obě aplikace nabízejí, si každý může vyzkoušet, která mu vyhovuje více. 

Zakoupením trenažéru to ovšem nekončí. Pokud se chystáte používat svůj nově zakoupený trenažér v bytě, doporučuji si pořídit podložku pod trenažér, která dokáže absorbovat vibrace, hluk a také pot. Pokud chcete svůj chytrý trenažer posunout o úroveň výše, je možné pod trenažer namontovat balanční desku (např. od Saris), která poskytne pocit z reálné jízdy. Značka Wahoo, ke svým produktům nabízí širokou škálu vymožeností, aby byl váš trénink co nejreálnější a to díky speciálnímu větráku nebo simulátoru stoupání. 

Závěrem bych chtěl podotknout, že i přes vyšší pořizovací cenu smart trenažéru a nutného členství jde o dobrou investici. Nemusíte si pořizovat zimní kolo a hromadu zimního oblečení a obávat se, že nastydnete. Takhle můžete v klidu zůstat v pohodlí domova, dobře si zatrénovat třeba i s kamarády. Pokud si nebudete s výběrem trenažeru jistí, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám pomůžeme.

Ondra Kinkor, vedoucí pobočky Koloshop Praha

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin