Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak vybrat běžky na klasiku?

Co je klasika? Jedná se o lyžařský běžecký styl, který je vhodný pro začátečníky v porovnání se skatovým stylem, především pro jeho jednoduchý základní pohyb. Tento pohyb vychází z chůze a následně běhu s odrazem. Je vhodný pro použití do upravené běžecké stopy.

Publikováno: 26. 11. 2021
3 min. čtení
Sdílet

jak vybrat běžky na klasiku

 

Výběr vhodné běžecké lyže 

V současné době už u většiny výrobců neplatí pravidlo, že lyže na klasický styl musí být o 20 - 30 cm vyšší než je lyžař. Díky technologiím a tvrdostem lyží se stala hlavním parametrem pro výběr délky hmotnost lyžaře. Každá značka má své velikostní tabulky, které využívají právě hmotnost  jako hlavní parameter pro výběr správné lyže.

 

Typy skluznic

mohérové pásky Fischer

Šupiny je úprava skluznice, která tvoří podporu při stoupání. např. u Fischer označovány jako Crown. Vysoce trakční skluznice Crown podrží do kopce a z kopce lehce klouže a to i v různých sněhových podmínkách.

Mohérové pásky jsou úpravou skluznice pro podporu při stoupání narozdíl od šupin je možné pásy vyměnit jejich průměrná výdrž se uvádí kolem 2000 km. Je u nich potřeba základní péče a údržba. K čištění Twin Skin (označení u Fischer) stoupacích pásků používáme Swix Skin Cleaner a poté hadříkem vyčistíme jednotlivé pásy od špičky k patce. Pro zlepšení kluzných vlastností a snížení rizika jejich namrzání doporučujeme použít Swix Skin Care.

Bez podpory stoupací komory u těchto druhů je potřeba využití stoupacích vosků pro podporu při stoupání. 

 

Výběr obuvi

Důležitý prvek pro výběr je, aby se noha v botě nepohybovala a nedocházelo ke vzniku puchýřů. A zároveň, aby netlačila, protože bota již nemá vůli povolit.

Pro klasický styl se dělí modely na:

Turistické, zateplené boty, kladen důraz na pohodlí a tepelný komfort při menším tempu.

Sportovní, pohodlné boty, komfortní, anatomicky tvarovaná botička. 

Závodní, odlehčená bota, s karbonovými prvky, pevné držení nohy v bočním pohybu.

 

Výběr holí  

Výběr velikosti holí probíhá na základě výšky postavy lyžaře.  Lehké karbonové hole jsou vhodné pro závodní a výkonnostní běžecké lyžování.  Nevýhodou pro začátečníky je jejich křehkost. Na výběr jsou také hole s menší příměsí karbonu, z čeho vychází poměrně pevná a lehká hůl.   Dále můžeme zvolit hliníkové hole, které jsou osvědčené pro všechny výkonnostní kategorie. Mají větší hmotnost než karbonové, ale vydrží i hrubší zacházení. V naší nabídce najdete hole od dodavatelů Fischer, Leki, One Way, Komperdell, Rossignol a Swix.

 

Velikostní tabulka pro výběr běžeckých holí

Jaké značky běžek u nás najdete? 

sortiment běžek Koloshop

Fischer je značka lyžařského vybavení s dlouhou historii od roku 1924. Zůstává i nadále rodinnou firmou, která vyrábí většinu sortimentu v Rakousku. Jedná o prvního výrobce, který přišel s nápadem šupin. Závodní běžci, kteří se pravidelně umisťují na předních příčkách Světového poháru, jak v klasickém lyžování, tak biatlonu, jezdí na běžkách této značky. Nejčastější prodávané barvy černožluté kombinace.

Madshus  je nejstarší a zároveň jedinou značkou na světě, která se specializuje pouze na výrobu běžeckých lyží. Na těchto norských běžkách reprezentovala a nadále jezdí olympijská vítězka a naše ambasadorka Kateřina Neumanová.

Rossingnol, francouzská značka lyžařského vybavení založena roku 1907. Největší růst zažila společnost v 90. letech, kdy pronikla na americký trh.

Kästle dašlí rakouská firma s historii od roku 1924, kdy Anton Kästle vyrobil svůj první pár lyží. Jejíž vlastníkem je v současné době  firma Consilsport, která má továrnu na lyže v Novém Městě na Moravě.

 

Už víte, které běžky jsou pro vás vhodné?

Pokud ne rádi vám poradíme a pomůžeme! Telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze . V případě potřeby neváhejte využít náš zimní servis nebo půjčovnu zimního vybavení.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin