Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak se vyznat v jednotlivých typech hlavového složení?

Hlavové složení je nenápadný a zároveň důležitý komponent kola. Není přece z velké části vidět, ale zajišťuje hladký chod otáčení vidlice respektive řídítek v rámu. Jaké typy hlavového složení rozlišujeme, jak se označují a jaký je mezi nimi rozdíl?

Publikováno: 8. 3. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Jaké máme druhy hlavového složení?

Hlavová složení se dělí do tří základních kategorií:

1. klasická - Ahead (EC)

  • Misky jsou lisovány do hlavové trubky, ale ložiska jsou uložená mimo ni. Tento druh se používá předvším u starších nebo levnějších kol.

2. polointegrovaná - Press Fit (ZS)

  • Misky jsou též lisovány do hlavové trubky a ložiska jsou uložena uvnitř. V dnešní době se jedná o nejpoužívanější druh hlavového složení.

3. integrovaná - Drop In (IS)

  • Tento druh je plně integrovaný v rámu kola. Nemá žádné misky, které by se musely lisovat. Ložiska se vkládají přímo do rámu, kde je přesně vyfrézovaný otvor pro jejich uložení. Toto řešení se používá zejména u novějších a dražších kol.

Samostatnou kategorií je pak závitové hlavové složení, které se však používalo u starších kol a dnes se s ním již téměř nepotkáme.

Určitě jste si všimli zkratek v závorkách u jednotlivých druhů hlavového složení. Jedná se o označení mezinárodního standardu SHIS (Standardized Headset Identification System) a renomované firmy jako například Cane Creek nebo Industry Nine používají toto označení přímo v názvu produktů. Zde pak tuto zkratku doprovází také číslo určující průměr hlavové trubky, pro který je hlavové složení určeno (např.: Cane Creek Angleset ZS44/EC56).

Jak vybrat hlavové složení?

Pokud měníte hlavové složení Ahead či Press Fit, bude vám k určením jeho typu stačit vizuální kontrola toho původního. Neobejdete se však bez posuvného měřítka, pomocí kterého změříte vnitřní průměr horní a spodní hlavové trubky. Pokud jste misky demontovali, je možné změřit přímo jejich vnější průměr.

Důležitým parametrem pro určení správného hlavového složení je pak rozměr sloupku vaší vidlice. Starší typy vidlic používají rovný sloupek s průměrem 1 1/8". Ačkoli se jedná o starší rozměr, tak je stále poměrně rozšířený. Nové rámy a vidlice pak nejčastěji používají rozměr 1 1/8" pro horní misku a 1,5" pro spodní misku. Tento rozměr bývá označován jako  Tapered. Výjimečně se můžete setkat také se spodní miskou s rozměrem 1 1/4".

Pokud máte rám připraven pro hlavové složení Drop In, je situace o něco jednodušší. Nemusíte zde řešit výměnu misek v rámu a probíhá pouze výměna ložisek. Ani zde se ovšem s vysokou pravděpodobností neobejdeme bez posuvného měřítka. Rozměry bývají většinou vyraženy na boku ložiska, ale ne vždy jsou čitelné. Pro správný výběr je potřeba znát vnější průměr, výšku a případně také úhel zkosení hrany.

Čím je ovlivněna cena?

Asi vás napadne, v čem spočívá cenový rozdíl jednotlivých sad hlavových složení. Hlavní roli zde hraje druh a kvalita ložisek. Levnější hlavová složení používají obyčejná věnečková ložiska, která nejsou nijak utěsněná a méně vydrží. Ložiska jsou vyrobená z obyčejnějších materiálů a celý systém je více náchylný na vniknutí nečistot a ke vzniku vůle.

U dražších modelů jsou použita průmyslová ložiska, která mají ložiskové kuličky z kvalitních materiálů a jsou lépe utěsněná proti vniknutí prachu nebo vlhkosti. Ložiska tedy snesou daleko větší zátěž a jsou celkově odolnější. Ta nejdražší hlavová složení pak mají strojově obráběné misky, které mohou mít různou povrchovou úpravu nebo barvu.

V případě jakýchkoliv dotazů nejen ohledně výběru hlavového složení neváhejte využít kontaktní formulář níže, nebo navštivte náš servis v Teplicích či Praze.

Kontaktujte nás

Komentáře (2)

Napsat komentář

Dobrý den,

převody jsou následující:

1 1/8" = 2,8575 cm
1,5" = 3,81 cm
1 1/4" = 3,175 cm

Přeji hezký den,
Jakub, technická podpora

12.03.2024 11:34
Jakub Klír
Jakub Klír Koloshop.cz

Dobrý den,
jaké jsou rozměry v mm u 1 1/8", jaké u 1/5" a jaké u 1 1/4"

Děkuji za odpověď,
Zdeněk

12.03.2024 10:52
Z
Zdeněk

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin