Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak se starat o (elektro)kolo v zimě?

Zima se blíží, a proto je vhodné připomenout základní informace o tom, jak kolo na zimu a většinou na delší stání připravit.
Příprava elektrokola na zimu se neliší od přípravy klasického kola. O motor se starat nemusíte stejně jako o displej (ten lze případně odepnout). Nejdůležitější částí elektrokola, co se týká "zazimování" je baterie. Vzhledem k tomu, že baterie tvoří často až 1/3 ceny elektrokola, je potřeba se k ní náležitě chovat. Pokud necháte baterii na kole například v listopadu a v březnu si na kolo sednete, že budete chtít vyjet, může se stát, že kolo nenastartujete. A posléze zjistíte, že baterie je odepsaná a reklamace bude zamítnuta. Jak se tomuto vyvarovat a mít kolo připravené na další sezonu se dočtete níže.

Publikováno: 19. 11. 2021
4 min. čtení
Sdílet


Rám kola

Kolo zbavte hrubých nečistot a špíny. Kolo omyjteodmastěte. Pozor zde, u elektrokol je dobré se vyhnout proudu vody například z tlakové myčky nebo hadice. Doporučujeme kbelík s vlažnou vodou a hadr. Díky tomu budete mít jistotu, že voda nezateče tam, kam nemá. Vlhkost zazimovaným kolům nesvědčí, proto kolo důkladně osušte. Rám kola a vidlici, tlumič je dobré na zimu ochránit konzervačními přípravky. Tyto přípravky pro rám a pro vidlici  kolo nejen zakonzervují, ale i usnadní další mytí, díky ochrannému filmu, který se na rámu vytvoří. Čistící a odmašťovací prostředky na rám kola naleznete společně s kartáči zde.
 

Komponenty

Po údržbě rámu kola přijdou na řadu komponenty. Měrka vám pomůže zjistit, jak na tom je řetěz. V případě, že vám měrka mírně až zcela zapadne, je potřeba vytahaný řetěz vyměnit, nebo se připravit na jeho výměnu. Vždy je lepší si řetěz koupit, jak se říká "do foroty". V případě, že je řetěz v pořádku, odmastěte jej. Abyste nemuseli řetěz z kola sundavat, můžete využít pračku na řetěz, do které stačí nalít čistič na kola a o zbytek se postaratjí kartáčky pračky. Očištění a odmaštění si zaslouží i kazeta a převodník. Až budete mít vše hotovo, nezapomeňte řetěz otřít ideálně čistým hadrem od zbytku čističe a opětovně namazat. Zkontrolujte si i brzdové destičky - na nových destičkách je 3 mm vrstva na držáku destiček. Pokud 3 mm budete mít včetně držáku, je lepší je vyměnit než Vám začnou ničit brzdový kotouč. Pokud to nezvládnete či se tím nechcete zabývat, je tu nejjednodušší řešení - nechat si odservisovat (elektro)kolo přímo u nás v Koloshopu. 

Doporučujeme před zimou servis navštívit, ať máte před sezonou vše vyřešeno a vyhnete se jarnímu přehlcení servisních středisek. Kolo Vám také můžeme zakonzervovat, aby zimu přežilo bez újmy.


Baterie

Baterie je nejdražší součástí celého elektrokola. V elektrokolech naleznete v současné době nejčastěji lithium iontové (Li-ion) baterie. Jejich výhodou je nízká hmotnost a dlouhá životnost. Lithiové baterie se při nečinnosti postupně vybíjejí (min. 5 - 10 % kapacity za měsíc). Abyste si životnost baterie nezkracovali, je potřeba dodržovat určité principy uchování i nabíjení baterie:

- vyjměte baterii z elektrokola
- skladujte v pokojové teplotě (15 - 20°C je optimum)
- hlídejte její nabití, při dlouhodobém skladování ji udržujte mezi 60 % - 80 %
- alespoň 1x za měsíc ji dobijte
 

Uskladnění

Ideální podmínky pro uskladnění kola je sucho, tma a stálá teplota (avšak ne příliš nízká). Nízké teploty mají negativní vliv na olej v tlumičích, vazelínu v ložiscích i na hydraulické kotoučové brzdy. Dobrou a doporučovanou variantou může být pověšení kola za rám nebo přední či zadní kolo. Duše totiž ztrácí tlak a dlouhodobé stání na prázdných pláštích může znamenat jejich poškození.
 

Shrnutí závěrem

Jak vidíte, není to složité se o kolo postarat, než-li ho uložíte k zimnímu spánku. Nezapomínejte však, že elektrokolo a hlavně jeho baterie, bude potřebovat Vaši péči i během zimy. 

V případě, že budete mít jakýkoli dotaz, obraťte se prosím na nás a pomůžeme Vám jej vyřešit:
info@koloshop.cz
+420 417 532 677

 

Půjčovna elektrokol
Pokud máte zájem vyzkoušet elektrokolo, velikost rámu, motor či dojezd, využijte naší půjčovnu. V roce 2021 jsme ji spustili a naplnili 10 elektrokoly. V roce 2022 navýšíme počet kol a nabídneme širší výběr modelů tak, abyste mohli před koupi získat zkušenosti či si užít Vaši dovolenou v pohybu bez omezení.

Bazarová (elektro)kola
Pokud nepotřebujete mít nové (elektro)kolo, ale je pro Vás zajímavá cena, doporučujeme se podívat do sekce bazar, kde se objevují vykoupená a opravená (elektro)kola, která jsou většinou o desítky procent levnější, než jejich nové modely. Kola do bazaru k prodeji procházejí kontrolou naších mechanikem a jsou tedy prověřená a připravená k jízdě.

Blog
K elektrokolům u nás píšeme blogy, které Vás mohou inspirovat, či Vám pomoci s výběrem nebo Vás i něco přiučí. Posuďte sami.

Novinky v elektrokolech pro sezonu 2022 - Crussis
Jaké jsou středové motory elektrokol?
Co ovlivňuje dojezdy elektrokol?
Jaké jsou typy elektrokol a druhy pohonů?
Nejčastější dotazy na elektrokola

 

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin