Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak se obléct v zimě na kolo?

Jezdím na kole celý rok. V zimě hlavně do práce nebo na kratší vyjížďky. Z vlastní zkušenosti si tedy dovolím několik postřehů. Při zimním oblékání je jeden z hlavních úkolů zůstat v suchu. Můžete se sice obalit “jako pumpa”, ale stejně vám to nebude nic platné, protože když se zpotíte, prochladnutí bude daleko rychlejší. Voda je totiž výborným (od)vodičem tepla.

Publikováno: 1. 12. 2021
3 min. čtení
Sdílet

Jak se obléct na kolo v zimě Vašek

Před vyjížďkou je dobré odpovědět si na několik otázek. Jak dlouho pojedu? Fouká venku vítr? Svítí slunce? Pojedu v klidu na pohodu nebo zkusím občas intenzivnější interval? Pojedu spíš v lese nebo v otevřené krajině? Zodpovězením těchto otázek Vás pak může dovést k volbě vhodného oblečení. Je totiž rozdíl, když je teplota lehce pod nulou, bezvětří a svítí slunce nebo jsou sice čtyři stupně nad nulou, ale fouká vítr a mrholí.


Začněme od základu. Jako základní (spodní) vrstva se výborně hodí oblečení vyrobené z vlny Merino. Tento materiál charakterizuje hřejivost, respektive schopnost zachytávat teplo a odvádět vlhkost. V naší nabídce naleznete z toho materiálu hlavně spodní trička, kalhoty, ponožky nebo čepice od firem jako Mons Royale, Silvini, Maloja.

Jak se obléct na kolo v zimě Merino

Prostřední vrstvu je třeba volit podle aktuálních povětrnostních podmínek a intenzity aktivity. Obecně lze říci, že by měla plnit izolační funkci (držet teplo u těla) a naopak odvádět vlhkost do dalších vrstev. Jedná se tedy v podstatě o podpůrný stupeň spodní a vrchní vrstvy. Použít lze například dres s krátkým nebo dlouhým rukávem. Při vlhkém počasí jako vrchní vrstva dobře poslouží bunda s membránou, která zabraňuje proniknutí vlhkosti do dalších vrstev nebo k tělu. Typickým příkladem je oblečení firmy Endura z řady MT500.

Jak se obléct na kolo v zimě Endura

Pro suché a chladné počasí se výborně hodí oblečení vyrobené z materiálu Primaloft. Jedná se o syntetický materiál s tepelně izolačními vlastnostmi jako má peří, ale navíc nabízí vysokou voděodpudivost mikrovláken. Tím si zachovává vynikající termoizolační schopnost. Nicméně doporučuji mít v batohu nebo kapse jako poslední záchranu větrovku případně vestu. Už několikrát mě dostala z potíží a byl jsem rád, že ji mám. Nejen v zimě. Dobrou službu rovněž poskytne nákrčník. Na tyto pomocníky nedám dopustit. 

Pro zateplení nohou slouží speciální kalhoty do zimy - čapáky. Jsou vyrobené z materiálů s dostatečnou izolací. Při teplotách kolem nuly není nezbytně nutné je kombinovat s jiným oblečením. Při nižších teplotách (i pocitových) je dobré použít ještě jednu vrstvu. Tu mohou tvořit funkční kalhoty. Někteří cyklisté (včetně mě) dodatečné zateplení řeší pomocí podkolenek, návleků na kolena nebo použitím letních kraťasů pro zateplení stehen.

Jak se obléct na kolo v zimě čapáky

Ač se to nezdá zimní oblékání není zas až taková věda. Jen je potřeba osvojit si několik pravidel, které pramení ze zkušeností. Osvědčilo se mi pamatovat si jaká byla venku teplota, když jsem se oblékal a zpětně nebo během jízdy si vyhodnotil zda by to chtělo jednu vrstvu ubrat nebo přidat. Když si toto člověk osvojí, tak při pohledu na teploměr už tolik nepřemýšlí a automaticky sáhne po správném oblečení, protože ví jaké mu posledně při této teplotě vyhovovalo. Ať se vám tedy i v zimních měsících dobře jezdí, protože neexistuje špatné počasí, ale …..dál už to znáte

Vašek, zástupce vedoucího pobočky Koloshop Praha

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin