Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak na cyklistické řetězy?

Řetěz je jeden z nejvíce namáhaných a také často měněných komponentů. Vyplatí se mu věnovat pozornost. Ať už jde o jeho správnou údržbu (mytí, mazání), správné spojení nebo určení odpovídající délky. Pokud se budete dobře starat o řetěz a ostatní komponenty pohonu (kazeta, převodníky), prodloužíte tím jejich životnost. Řadící systém bude lépe a přesněji fungovat. O mytí a údržbě jsem psal v předchozím blogu. Ten se věnoval údržbě v zimě. Nicméně obecná pravidla platí i pro ostatní roční období. Řetěz mažeme až po jeho umytí. Mazací prostředek necháme chvíli působit, aby se mazání dostalo opravdu kam má. Přebytky, které zůstaly na povrchu řetězu otřeme suchým hadrem. 

Publikováno: 17. 2. 2022
4 min. čtení
Sdílet

Jak na řetězy?

Jak zjistíme, že životnost řetězu je u konce a je čas na jeho výměnu? 

Snadno pomocí měrky. Její princip je jednoduchý. Pokud zobáček do článku nezapadne je vše v pořádku. Když zapadne z části je třeba mít se na pozoru, protože řetěz se blíží ke konci své životnosti a je na místě měření přibližně po měsíci zopakovat. Jestliže zobáček propadne úplně, na nic nečekejte a pořiďte nový řetěz. Pro orientační měření u 6 až 10rychlostních systémů postačí levnější měrka. U 11 a 12ti rychlostních řetězů bych doporučil investovat do dražší měrky. Tyto systémy vyžadují větší přesnost řazení a jsou náchylnější na různé odchylky. Například délku řetězu. I jejich měření by mělo být přesnější.

Jak na řetězy?

Jak se orientovat mezi řetězy?

Řetězy se prodávají podle počtu převodů v různých délkách a cenách. Při jeho výběru je nutné vybírat pro stejný počet převodů, které máte vzadu na kazetě. Při záměně dojde ke špatné funkci řazení. Přesně řečeno vám řazení nemusí fungovat vůbec. Kazeta na jedenáct rychlostí má užší pastorky než na osm a tudíž i rozměry článků jsou jiné. Při pohledu do jednotlivých kategorií vás může napadnout logická otázka : V čem je lepší dražší řetěz oproti levnějšímu?”. Při zodpovězení této otázky je dobré si uvědomit na jaké úrovni jezdím. Neplatí totiž rovnice, koupím si nejdražší řetěz a najedu na něm daleko více kilometrů. Rozdíly mezi jednotlivými cenovými hladinami jsou v hmotnosti a použitém materiálu. Když si občas vyrazíte na kole a za rok nenajedete víc jak 500 km, bude pro vás vhodný řetěz nižší cenové kategorie. Díky použitým materiálům bude mít o něco větší hmotnost, ale to při tomto počtu kilometrů nehraje tak velkou roli.

Pro cyklisty, kteří vyráží na delší vyjížďky, jezdí i v náročnějších podmínkách a od řetězu očekávají delší výdrž a skvělou funkčnost bych doporučil řetězy ze střední cenové kategorie. Jsou vyrobené z kvalitnějších materiálů, jejich hmotnost je nižší. Tím, že se nejedná o závodní řetězy není hmotnost na úkor výdrže. Závodníci, kteří řeší každý gram a potřebují nekompromisní kvalitu řazení, pak sáhnou po dražších řetězech. Jejich hmotnost je však většinou na úkor výdrže. Proto je třeba počítat s jejich častější výměnou.

Jak na řetězy?

Pokud vlastníte elektrokolo, doporučuji vybírat řetězy přímo pro tato kola určená. Většinou mají označení písmenem E. Jsou z kvalitnějších materiálů a snesou větší zatížení. Díky tomu mají i delší životnost.

Jak na řetězy?

Jak na instalaci řetězu?

Řetěz máme doma. Teď zbývá ho nainstalovat na kolo. Jedná se o celkem jednoduchý servisní úkon. Pokud by si přesto na něj někdo netroufl, může se obrátit na mechaniky z našeho servisu, kteří vám ho za drobný poplatek rádi vymění. Určit délku řetězu můžeme jednoduše podle délky toho starého. Pokud vám vše doposud fungovalo bez problémů, není důvod, aby tomu nebylo i nyní. Vyjímkou může být případ, kdy starý a vytahaný řetěz byl na kole příliš dlouho. V tom případě může docházet při zařazení převodu na nejmenší kolečku kazety k přeskakování řetězu tzv. střílení při záběru. Je to známka opotřebení kazety a je nejvyšší čas ji vyměnit. Pokud máte kolo například z bazaru a nejste si jistí, zda původní majitel používal řetěz správné délky, je pro její určení jednoduchý postup: U horského kola dejte řetěz na největší převodník a největší pastorek kazety. Neprovlékejte ho kladkou přehazovačky. K délce takto instalovaného řetězu připočtěte 2 články. Pro celodopružená kola je třeba tento postup provádět, když je rameno zadní stavby v dolní poloze. Pro 12rychlostní řetězy je postup podobný, akorát přidáte 4 články + rychlospojku. U celoodpružených kol přidáváte 6 článků + rychlospojku viz. obrázek níže.

Jak na řetězy?

Spojit řetěz lze dvěma způsoby. Pomocí nýtu nebo rychlospojky. Jedno nebo druhé je vždy součástí balení řetězu. Pro spojení pomocí nýtu je třeba použít nýtovačky. Pro domácí použití postačí nýtovačka nižší cenové kategorie. Při častých výměnách řetězu se vyplatí investovat do dílenské nýtovačky. Ta je vyrobena z kvalitnějších materiálů a zachovává si přesnost i při častém používání.

Jak na řetěz?

Většina výrobců v současné době přechází k uživatelsky přívětivějšímu způsobu spojení článků pomocí rychlospojky. Tu lze instalovat pomocí obyčejných plochých kleští. Ze zkušenosti doporučuji koupit speciální kleště. Jejich cena není vysoká a pracuje se s nimi velmi dobře. Pro správnou funkci řazení doporučuji používat rychlospojku stejné značky jako je řetěz.

Jak na řetěz?

A je hotovo!

Pokud si přesto po přečtení článku nebudete jisti ohledně správného výběru řetězu nebo jeho instalace, rádi vám poradíme telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Václav Bezouška, zástupce vedoucího prodejny Koloshop.cz v Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin