Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Ja načase vyrazit do tepla na kolo - najíždění kilometrů a plánování závodů

Když se podíváte ven z teplého vyhřátého pokoje a představíte si, že byste měli vyrazit na kolo... nevím, jak vám, ale mně se teda fakt nechce. A to jsem si kolo opravdu zamilovala. Přesto raději volím šlapání doma na rotopedu. Ale naštěstí jsou v dnešní době i jiné možnosti. Vzít kolo a vyrazit do tepla!
 

Publikováno: 12. 2. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Mně se to letos díky tomu, že mám gravel kolo poštěstilo a bylo to báječné! Koloshop.cz mi na můj výlet zapůjčil Cannondale Topstone 4 BLK gravel a byla jsem maximálně spokojená. Tréninky jsem tak mohla plánovat kamkoli a na ostrově mě nezastavil žádný terén (teda kromě výjezdu na kopec, který měl stoupání 29 %, to jsem si musela pomoct pěšky).

Jak se na cestu s kolem připravit, na co si dát pozor a kdy vlastně vyrazit?

Jarní cyklistická sezona se pomaličku blíží a měli bychom už tak nějak mít naplánované závody, kterých se chceme zúčastnit. Od toho by se měl odvíjet i odjezd do tepla. Aktuálně jsou nejvíce doporučované destinace Španělské Alicante, Kanárské ostrovy či Mallorca. Sama jsem byla na Lanzarote a naprosto mě nadchla páteřní silnice, která je pouze pro cyklisty a tam, kde tato stezka není, tak mají cyklisté přednost i na ostatních silnicích. Pokud již tedy víte termín prvních závodů, odpočítejte si alespoň 8 týdnů do závodu a vyrazte.

Na co se připravit?

Kolo musíte mít do letadla zabalené. Za mě nejlepší variantou je originální přepravní obal Thule. Samozřejmě musíte počítat s příplatkem. Druhou variantou je zapůjčka kola přímo na místě, ale za mě je lepší vlastní kolo. I proto, že jste na své kolo zvyklí, máte ho nastavené přímo na sebe a nečeká vás žádné překvapení, protože se o své kolo určitě staráte. Případný servis, kdyby se něco přece jen pokazilo, v těchto cyklistických destinacích není problém najít a využít. Při odbavení pouze kolo odvezete do nadměrných zavazadel a o víc se starat nemusíte.

V této části přípravného období je nejdůležitější najet co nejvíce kilometrů v nízké intenzitě (kolem 60 - 70 % vaší maximální TF), kadence šlapání by měla být kolem 90. Tréninky je dobré postavit v třídenním cyklu. Tři dny trénink, čtvrtý den volno, nebo vložit jiný sport, přičemž délka tréninku v tomto období může být až 5 hodin (pro hobby nebo lehce závodní cyklisty), profíci na kole tráví mnohem více hodin. Ze začátku volte spíše menší převýšení a kratší kopce. Pokud už máte nějaký objem (kolem 500 km) najeto, pusťte se i do těžkých profilů, ale pořád mějte na paměti, že najíždíte základ a z tréninku by se neměl stát funkčně náročný trénink. Proto, když se pustíte do těžších tras, počítejte s tím, že pro vás může být náročnější (hlavně psychicky) udržet tuto nízkou intenzitu. Pokud už máte najeto přes 1000 km, můžete občas zařadit rychlejší (silovější) trénink.

Protože se při takto dlouhých trénincích může stát, že zajedete někam dál a potřebujete se rychleji vrátit, je ideální mít navigaci (a hlavně ji poslouchat). To aby se vám nestalo jako mně, že jsem si myslela, že jsem chytřejší a místo plánované 2 hod vyjížďky, jsem na kole strávila více než 4 hodiny a měla jsem s sebou pouze Jelly, které mi naštěstí fungují skvěle, takže jsem trénink bez problémů zvládla. Nicméně není přijemné zjistit, že ve chvíli, kdy máte být zpátky na hotelu, jste 35 km daleko. Ale i když takový problém nemáte, kilometry s navigací mi lépe ubíhají. 

Pokud zvládnete najet takto kvalitní objem, můžete pak začít s rychlostními tréninky a sezona může začít. Na závěr ještě podotýkám, že toto je můj model přípravy. Cyklista nejsem dlouho, a tak hodně čerpám z mé sportovní minulosti. Najížděný objem se proto může od dlouholetých cyklistických nadšenců výrazně lišit. Co ale sedí pro všechny je, že čím více kilometrů v nízké intenzitě teď najedete, tím lépe se můžete připravit do závodní sezony.

Sport je můj život. Nejdříve běžecké lyžování, následně běh a teď jsem se zamilovala do horského kola a oblíbila si i Gravel, začínám objevovat i krásy skialp.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin