Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Hledáte blatníky do nepohody? Zkuste SKS!

Společnost SKS je za své roky působení na trhu cyklopříslušenství již dobře známá. Své k tomu má co říci i náš kolega Míra, který používá blatníky od této značky.

Publikováno: 30. 1. 2023
3 min. čtení
Sdílet

SKS blatníky které ochrání

Je to už více než 101 let od uplynutí doby, kdy Karl Scheffer-Klut, rodák z německé vesnice Sundern založil firmu SKS Germany. Působnost této firmy na cyklistickém trhu se datuje od roku 1932, předtím se soustředila na výrobu garnýží. My se však pozastavíme ještě o jednapadesát let později a to v roce 1983. Ve stejném roce SKS převzala firmu Bluemels, a tak se na továrních pásech objevily první SKS blatníky. Do dnešního dne se vyrobilo nespočet těchto blatníků, které se používají na silničních, trekingových, městských a i horských kolech.Blatníky jsou určené především cyklistům, které neodradí nepříznivé počasí a zasedají za řídítka svých kol, ať už je venku mokro a lije jako z konve, sněží a nebo třeba padají trakaře. V takové situaci hraje důležitou roli také výběr správného oblečení, protože jak praví známé norské příšloví: „Neexistuje špatné počasí, ale jen oblečení." V případě "oblečení kola" tomu není jinak. 

SKS blatníky které ochrání

Jaký blatník si vybrat?

Vše se odvíjí od toho, jak často a kde jezdíte. Značka SKS nabízí širokou škálu kvalitních blatníků, takže si vybere opravdu každý. Já mám momentálně na svém horském kole nainstalovanou sadu SKS Bluemels U75 Long.  Blatníky jsou plastové s kovovými vzpěrami, které slouží k připevnění a ke stabilizaci. Vzpěry oceníte zejména, jestli často projíždíte například lesními cestami, protože celkem dobře dokáží eliminovat nepříjemné „drnčení" blatníků, které vás už nebude doprovázet pokaždé, když projedete nějakou nerovností na cestě. Vzpěry i plasty mají černou barvu s logem SKS, přičemž délka předního blatníku je 68 cm a zadního 112 cm. Sada je dodávána se šrouby, pásky a ostatním příslušenstvím, které budete pro montáž potřebovat. Máte-li však přední odpruženou vidlici, tak bude ještě potřeba dokoupit plastové SKS objímky, které nejsou součástí balení. Při montáži doporučuji, aby jste si dali mezi styčné plochy blatníků a rámu například ochranou fólii nebo kus gumy od duše, aby při jízdě nedocházelo ke přílišnému tření, které by mohlo poškodit lak na vašem kole.

SKS blatníky které ochrání

Když blatníky, tak pořádné!

Vzhledem k tomu, že jezdím na kole do práce a z práce téměř každý den a znám ten pocit, když dojíždím s kompletně promočeným oblečením třeba i několik dní po sobě, tak jsem se rozhodl pro nejdelší a nejširší blatníky, které značka SKS nabízí a to ve verzi Long. Ze zkušenosti dobře vím, že s blatníky se nevyplácí šetřit, protože ty menší možná budou vypadat „na oko" lépe, ale jejich funkčnost nebude ani zdaleka tak velká. Možná si říkáte: „Proč vozit blatníky, když venku prší, pak přeci stejně zmoknu?" To je samozřejmě pravda, ale je mnoho dní, kdy je venku po dešti a jsou všude samé louže. V takovém případě pak už jen stačí, abyste párkrát šlápnuli do pedálů a hned jste také mokří. Nemluvě o tom, když bez blatníků zajedete do bláta.

SKS blatníky které ochrání

Celkem jsem vyzkoušel už celou řadu blatníků i od jiných značek, ale SKS Bluemels U75 Long se mi osvědčily ze všech nejvíce. Díky vzpěrám dobře drží a jsou dostatečně široké. Nyní je testuji s plášti Continental Mountain King III o rozměrech 29 x 2,3 palce vpředu i vzadu. Zatím vše bez problémů i v poměrně hlubokém sněhu, i když tento rozměr bude pravděpodobně pro dané blatníky limitní. Vozím je hlavně v jarních a zimních měsících, protože jak by můj kolega, Jára, řekl: „V zimě se na krásu nehraje.“ A právě v tomto ročním období jsou blatníky velmi zapotřebí, ať už z důvodů deště, sněhu, bláta a nebo posolených silnic, které se s našimi koly moc nemusí. Takže chcete-li mít na kole za jízdy větší komfort i v nepříznivém počasí, pak jsou blatníky určené přímo pro vás.

Ať už jste příznivci blatníků a nebo ne, tak na závěr popřeji do celého roku 2023 co možná nejvíce slunečních dní.

Míra, Koloshop.cz

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin