Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Zrychlení elektrokola

zrychlení elektrokola

Publikováno: 17. 8. 2021
2 min. čtení
Sdílet

Elektrokolo, dle nařízení Evropské Unie, je šlapací jízdní kolo s pedály, které je vybaveno přídavným elektrickým motorem s maximálním trvalým výkonem nižším nebo rovným 250 W, jehož motor je vyřazen z činnosti, jestliže cyklista přestane šlapat, a jinak je jeho výkon postupně snižován až do vyřazení motoru z činnosti, dokud rychlost vozidla nedosáhne 25 km/h.

Spojené státy mají rychlostní limit nastaven na 32km/h, což je za nás naprosto dostačující. Iniciativa jezdců na elektrokolech poslední roku lobuje za zvýšení tohoto limitu právě na úroveň US.

Na klasickém kole bez motoru, šlapete na rovince průměrných 28-32km/h. Možná si řeknete, že to už není takový rozdíl, avšak na kole ten rozdíl poznáte určitě. Elektrokolo Vám při 25km/h vypne motor a rychlostní rozdíl budete muset dorovnat šlapáním, které je znatelně těžší.

Proto zde přichází možnost čipu - tuningu. Do motoru vložíme čip, který “přeprogramuje” řídící jednotku, aby ignorovala tovární nastavení a řídila se právě čipem.

Maximální rychlost se tak navýší na z 25km/h na 50km/h. Čip se dá i za jízdy tlačítkem vypnout a opětovně zapnout.

Motory, které se dají zrychlit pomocí speedboxu:
Bafang M400
Bosch
Yamaha
SyncDrive
Shimano

  • U elektrokol Crussis jde rychlostní limit upravit i skrze diagnostiku, bez nutnosti čipu. Tento  způsob zrychlení Vám umožní maximální rychlost až 50km/h, avšak reálnou maximální rychlost doporučujeme nastavit na cca 36km/h. Obecně platí, že zrychlení pomocí speedboxu je lepší a lépe ovládá řidící jednotku.

Kdy využijete čip?

  • Nejčastější použití čipu je u celoodpružených kol, s kterými vyjíždíte na traily a potřebujete energii hlavně na cestu z kopce. Přejezdy mezi traily nebo cesta domů mohou být zbytečně pomalé, či ubíjející.

  • Další využití je pro cyklisty, kteří jezdí s výkonostně silnějšími jezdci (i na klasických kolech)  - hlavně na rovinkách jim nemusíte stačit vzhledem k převodům i výkonosti. Proto zvednutí limitu Vás dokáže dostat na jejich úroveň.
     

Co musíte vědět před pořízením čipu!

  • V 90% případu, při reklamaci, výrobci reklamaci zamítají přávě z důvodu použitého čipu - u nás při instalaci čipu přícházíte o záruku.

  • Na pozemních komunikacích není možné jet vyšší rychlostí, než povolenou konstrukční rychlostí 25 km/h. Na to prosím pamatujte.

  • Při častém používání čipu, dochází k rychlejšímu vybíjení baterie a tak ji rychleji vyčerpáte (budete častěji dobíjet a tím snížíte dobíjecí cykly).

  • Se zvýšenou rychlostí přichází i zvýšená odpovědnost - proto prosím respektujte ostatní cyklisty i možnosti daného terénu.

 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin