Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Ondra Bula o kondičně-silové zimní přípravě nejen pro cyklisty

Být fit a zdráv, to je často věc, kterou zmiňuji. Samotný trénink je jen jedna z mnoha složek a kolo jen jednostranná záležitost, kterou je třeba kompenzovat. Regenerace, zdravá strava, kvalitní spánek, sauna nebo procházka v přírodě místo obchoďáku. Vše do sebe zapadá a jedno bez druhého nefunguje dokonale. Když mě bude něco bolet z přetížení, nemůžu podávat 100% výkon v tréninku natož v závodě. Pokud se nepřipravujete na nějaký specifický "superzávod", mám rád kompenzace jinými sporty abych zapojil celé tělo. U nás, v podhůří Krušných hor a co by kamenem dohodil do Středohoří, je tolik možností, jak v létě tak v zimě, že mě až zaráží, kolik lidí toho nevyužívá. Trailový běhběžky nebo skialpy - zde spíše říkejme skimoountaineering, zkráceně skimo. Plavání v jezerech, paddleboarding a další. Super je s partou kamarádů domluvit nějaký společný zimní trénink v tělocvičně nebo posilovně. Silová příprava je obrovsky přínosná právě pro to BÝT FIT! Sval je přeci jen kvalitnější materiál než přebytečný tuk.

Publikováno: 3. 1. 2024
3 min. čtení
Sdílet

V minulém blogu jsem zmiňoval indoor trénink na chytrých zařízeních a trvám na tom, zimní příprava cyklisty by neměla pobrat veškerý čas jen na něm, ale v kombinací s ostatními sporty je pak asi to nejlepší, co můžete udělat. Jako vždy je třeba mít plán a vše si v hlavě promyslet. Přemýšlel jsem jak toto nejlépe vyjádřit. Multidisciplinární management? Nic lepšího a kratšího jsem nenašel. Každý má jiné možnosti dle toho, zda žije na horách, na vesnici, ve velkém městě a tak dále. Pokud máte na dosah sníh, jděte jednoznačně jakkoliv do něj! Běžecké lyžování, ať už je to klasika nebo skate, je pro mě číslo jedna! U málo venkovních sportů zapojíte tolik svalových skupin a v málokterém sportu je tak kvalitní kardio trénink.

Kombinovat více sportů a dobře si naplánovat kdy a jaký či jak vše skloubit v rámci silové přípravy, stravy, případně suplementů, pokud nestačíme pokrývat běžnou stravou. Kdo nemá energii, nepodá výkon. Auto bez benzínu taky nepojede. Kombinace kvalitního tréninku v rámci možností svého volného času, regenerace, strava, „čistá hlava“ - prostě být dobře naladěn. Poskládat to vše dohromady není jednoduchý ať už v rámci týdne, měsíce nebo celého roku. Je to jedna z hlavních věcí, kterou s klienty řeším. Musí to dávat smysl, musí to bavit a ideálně být stále něčím motivován.

Za poslední roky se u mě osvědčila příprava na běžkách a poslední dva roky kombinuji se skialpy, pokud jsou sněhové podmínky. Chůze se zátěží do kopce v tempu / tresholdu je super kardio a navíc posilka na nohy a ruce! 1x - 2x týdně silová příprava se svým tělem a mnou oblíbenými kettlebelly. Vždy jsem pak do jarní sezony natěšen více na kolo. Podzim v rámci mentálního odpočinku trávím běháním a kolo odkládám. Jakmile napadne, odkládám trailové boty, hurá na sníh. Od října přidávám na cvičení a kompenzuji zanedbávané svalové skupiny především v horní části těla. Na kole je přeci jen ten vršek trochu „mrtvý“. Od ledna pak k tomu pomalu začínám točit nohama na kole buď venku nebo na trenažéru. Právě zde je kombinace běžek a kola naprosto skvělá věc v přípravě cyklisty na sezonu. Několikrát jsem si ověřil, že je to účinnější než sedět jen na trenažeru. Obecně toto platí u všech sportů, zvolit si silovou přípravu jako doplněk a jakýkoliv kompenzační sport, který Vás baví, o to tu jde. Plavání je například také skvělá věc nebo jako regenerace v kombinaci se saunou. Mít to vyvážené, užívat si pohyb venku i uvnitř, nastavit si k tomu podmínky a využít kvalitně volný čas pro sebe. Jako otec tří dětí bych o tom mohl vyprávět hodiny. Jste rádi za každou půlhodinu. Za tu si odcvičím doma tak kvalitně jako průměrný návštěvník fittnes centra za 60 minut. Od podzimu o tom přesvědčuju své svěřence v pravidelných společných tělocvičnách, kde se navíc v kolektivu vše dělá s větším nadšením.

Udržujte se a buďte zdraví! A pokud potřebujete pomoci, jsem tu pro Vás.

Ondra Bula, ondracoach.cz , ambasador Koloshop.cz

Jsem sportovec dělající různé sporty. Kondiční a cyklistický trenér. Milovník letních i zimních sportů. Hory jsou pro mě láska. Zajímám se o výživu nejen sportovců, ale i lidí, kteří se sebou chtějí něco dělat.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin