Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jaké vybrat pláště na gravel bike?

S čím dál větší popularitou gravelového ježdění samozřejmě narůstají také nároky na gravelové pláště. Doba, kdy pláště na gravel znamenaly šířku 35 mm a víc je dávno pryč. Dnes už si může jezdec vybrat nejen šířku plášťů, u některých výrobců až 50 mm, ale také směs pláště, různé druhy ochrany proti proražení nebo barvy bočnic. V tomto článku si projdeme aktuální nabídku značek Maxxis, Michelin a Zipp a rozebereme detailněji jednotlivé druhy plášťů pro gravelové ježdění. Valná většina pláštů na gravel, které budou v tomto článku představeny, se dodávají jak v drátovém, tak i kevlarovém provedení, v několika různých směsích i šířkách.

Publikováno: 23. 4. 2024
4 min. čtení
Sdílet

Maxxis je ověřená klasika

Maxxis je synonymem pro kvalitní a léty prověřené pláště na všechny typy kol. Od BMX po gravel pláště. Ve své nabídce má hned několik plášťů pro vyznavače gravelu a my se na ně teď společně podíváme. Jako jeden z mála výrobců nabízí Maxxis pláště jak pro průměr kol 700b, tak i 650b.

Ve svých pláštích používá technologie EXO Protection (extra ochrana proti průrazu mezi kordem a běhounem pláště), Silkshiled (ochrana proti defektu na vnitřní straně pláště), Maxxshield (ochranná vrstva z Aramidu mezi vrstvou Silkshield a kordem) a samozřejmě Tubeless Ready (plášť je připraven na bezdušové řešení).

Maxxis Rambler

Rambler je nejpopulárnějším gravelovým pláštěm z nabídky Maxxis. Skvěle se hodí do tvrdých a suchých podmínek. Střed pláště je tvořen hustou sítí vzorku pro rychlé odvalování, boční výstupky jsou naopak více od sebe a poskytují jistotu při zatáčení v prašných podmínkách. Tento plášť je nabízen ve dvousměsovém provedení, s ochranou EXO nebo Silkshield a v několika šířkách.

Maxxis Ravager

Pokud se vydáváte do neznámých podmínek, Ravager je pro vás ta správná volba! Velké boční výstupky a hrubší střed běhounu zajistí skvělou přilnavost v náročném terénu, volné šotolině nebo blátě. Tento plášť je k dispozici pouze v rozměrech 700x40 a 700x50, s možností ochrany EXO nebo Silkshield.

Maxxis Receptor

Jestli mezi vaše oblíbené povrchy patří typická česká lesní cesta tvořená hrubým asfaltem a štěrkem, Receptor je bude tím správným pláštěm. Semi-slickový dizajn běhnou s výraznými bočními výstupky zajistí, že plášť pojede dostatečně rychle, ale zároveň bude čitelný při zatáčení na prachem pokrytém podkladu. Ideálně se hodí na tvrdé štěrkové cesty, dlážděné cesty nebo nekvalitní asfalt. K dostání je v rozměru 650x47 nebo 700x40, s ochranou bočnice EXO a samozřejmě v bezdušovém provedení.

Maxxis Re-Fuse

Re-Fuse je jasnou variantou pro ty z vás, kteří používají svůj gravel především jako tzv. commuter. Tedy kolo určené převážně k ježdění do práce nebo třeba do školy. V nabídce jej má Maxxis jako jednosměsový nebo dvousměsový plášť s ochranou MaxxShield proti defektům. Dostupný je v rozměrech 650x47 nebo 700x23-25-28-32-40.

Michelin se hlásí o slovo

Francouzský gigant, který dodává obutí snad na vše, co má kola – od Formule 1 přes (kdysi dávno) nadzvukový Concorde až po gravelová kola. A pláště na gravel jsou tím, co nás v tomto článku zajímá nejvíce. Michelin má ve své nabídce dva různé typy pláštů - Power Gravel a Power Adventure.

Michelin Power Gravel

Power Gravel je plášť na gravel bike, který se skvěle hodí do náročnějšího terénu. Díky “Bead to Bead” technologii nabízí tento plášť zvýšenou ochranu proti průrazu. Směs plášťů, kterou Michelin nazývá Magi-X poskytuje dlouhou životnost i v těch nejnáročnějších podmínkách. Ale nemusíte mít strach, Power Gravel se skvěle odvaluje a poskytuje maximální jistotou v zatáčkách a excelentní grip za všech okolností. Tyto pláště na gravel jsou k dostání v šířkách 33-47 mm a v několika barevných provedeních bočnice pláště.

Michelin Power Adventure

Gravelový plášť Power Adventure je ideální volbou pro ty, kteří rádi objevují nová místa po zpevněných, ale ne úplně kvalitních cestách. Díky slickovému vzorku uprostřed běhounu se Power Adventure skvěle odvaluje, zároveň ale skvěle funguje v zatáčkách díky výraznému vzorku na bočnicích. Power Adventure disponuje vysokou odolností proti defektům díky technologii Bead to Bead a hustotou vláken 3x100 TPI. Plášť je tak lehký, skvěle se odvalující a zároveň velmi odolný. Gravel plášť Power Adventure je k dostání v šířkách 30, 36, 42 a 48 mm, ve dvou směsích.

Zipp - varianta pro fajnšmekry

V nabídce amerického Zippu, který patří pod koncern SRAM, lze nalézt pouze jeden vhodný plášť na gravel biky. Jeho celý název je G40 XPLR. Zipp G40 XPLR je plášť široký 40 mm. Jeho cílem je maximální kontrola, což se na gravelových cestách projevuje maximální možnou rychlostí a komfortem během jízdy. Při vývoji tohoto pláště začal Zipp s rychle střiženým středovým běhounem pro rychlost, který přechází do designu obrácených kopaček, a na okraje přidal výstupky ve stylu XC plášťů, abyste měli oporu v náklonu, když je potřeba. Klíčová byla odolnost. Bočnice pláště a ochrana proti průrazu od patky k patce je přesně na té tenké hranici mezi poddajností a tuhostí pláště. Díky tomu neutrpěla ani přilnavost, ani skvělé vlastnosti pláště, který navíc nabízí skvělou výdrž a vysoký nájezd. 40 mm šířka pláště byla zvolena s ohledem na maximální efektivitu vzhledem k designu vzorku pláště. Díky tomu zajišťuje nejlepší možné vlastnosti a splní všechna vaše očekávání, ať už se vydáte na jakoukoliv nezpevněnou cestu.

Tento článek byl převzat ze serveru Aspire.eu

A jaký plášť vozíte na gravelu vy? Máte jeden oblíbený nebo pláště střídáte a zkoušíte co vám nejlíp sedne? Podělte se s námi v komentářích. 

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin