Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak se postarat o skialpovou výbavu v sezoně i po ní?

Co očekává zákazník, půjčí-li si skialpovou výbavu u nás v půjčovněLyže, které z kopce jedou a pásy, které do kopce stoupají. To je pro nás standard, tady na to máme zkušené servismany, zimní specialisty, kteří včas vyhodnotí vhodnost úpravy, ale co vy doma?

Publikováno: 25. 1. 2022
3 min. čtení
Sdílet

Péče o skialpy

Jak se postarat o vlastní skialpovou výbavu v domácích podmínkách, na co se soustředit?

Nejdůležitější, a to bych vyzdvihla, je prevence! Jak se o výbavu staráte průběžně, tak dobře a dlouho vám bude sloužit. Důležité je věnovat pozornost sušení jednotlivých částí. Pásy se nechávají volně proschnout ve vzdušné teplé místnosti, nikdy ne nad kamny nebo na topení. Dle doporučení výrobce pásů je buď jednotlivě přehneme a slepíme lepící vrstvou k sobě a proklady nepoužíváme ani při dlouhodobějším skladování. Pomoca, kde se lepidlo přilepováním a odlepováním dvou lepících ploch oživuje a na ničem neulpívá. Contour hybridní technologie necháme plně vyschnout nepřeložené, poté je napůl přeložíme adhezivní vrstvou k sobě, proklady se nepoužívají, nebo jako třeba u značky Kohla je naopak prokládáme proklady, foliemi, mřížkou. Aby nám lepidlo nezůstávalo na skluznicích, je potřeba lyže pravidelně parafínovat. Ochráníme tak jak naše pásy, tak zlepšíme i skluzné vlastnosti lyží. Pravidelně kontrolujeme, jak nám pásy natahují vodu. Tomu předcházíme nebo řešíme používáním impregnace a voskováním. Pojďme se na to podívat detailněji.

Péče o skialpy

Jak pečovat o skialpové lyže?

Starání se o skialpové lyže je identické jako o lyže sjezdové. Neošetřená skluznice zhoršuje její skluzné vlastnosti, lyže nám stárne a její životnost klesá. Dále ovlivňuje funkčnost lepící plochy pásu, kdy na suché skluznici ulpívá lepidlo, lyže nejedou a s tenčí vrstvou pás hůře na lyži drží. Takže doporučení v tomto případě je, aplikujte parafín vždy, když vám skluznice připadá suchá, šedá nebo raději o chvilku dřív. Velmi důležité je dokonalé stažení parafínu a vyleštění skluznice. Přebytečný vosk by se opět navázal na adhezivní vrstvu pásu a tím ji znehodnotil nebo by bránil správnému přilnutí pásu a ten by odskakoval. Ošetření skialpových lyží po sezoně znamená nanést na ně vrstvu parafínu, který ale nebudeme stahovat. Tím zůstane skluznice zakonzervovaná. Po sezoně bych doporučila u pinového vázání přepnout špici do polohy ski proto, aby pružiny nebyly ve zbytečném pnutí.
 

A jak je to s péčí o pásy?

Pásů existuje spousta druhů, s lepící plochou, hybridní, silikonové a další. Starat se o ně musíme z obou stran. Jedna strana je adhezivní, druhá stoupací s chlupem. Ta chlupatá je vlastně jednoduchá, aby dobře fungovala v interakci se sněhem či ledem, musí být voděodolná a musí mít vhodnou délku a hustotu chlupu. S voděodolností nám pomohou vhodné přípravky např. Pomoca, které se nanášejí na natažený suchý pás po směru chlupu a nechají se volně pověšené uschnout. Tyto přípravky obsahují i vosky, takže zlepší i skluz pásu. Sama je aplikuji dvakrát za sezonu preventivně, protože chodit s „bakulemi“ nechci, a pak v období mokrého sněhu častěji. Další možnost, jak zlepšit skluz i voděodolnost, je voskování. Tuhý skluzný vosk se nanáší po směru chlupu po celé ploše pásu.

Péče o skialpy
Adhezivní část udržujeme čistou tím, že se vyhýbáme chůzi po listí, jehličí, blátě, při manipulaci s nimi se snažíme, aby se nedotkly země nebo podlahy, a suchou při skladování předchozím dostatečným a vhodným usušením. Je-li nutná údržba lepicí plochy a netroufáme-li si na ní sami, doporučuji navštívit náš servis, kde zhodnotíme, v jakém rozsahu je renovace lepidla nutná.

péče o skialpy

Po sezoně uložíme proschlé pásy do skladovacího sáčku a uskladníme na vzdušném místě, nikdy je nenecháváme přilepené na lyžích.

Péče o skialpy

Pokud si přesto po přečtení článku nebudete jisti ohledně péče o skialpy a vybavení s nimi související, rádi vám poradíme telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Iva Macholdová, prodejce pobočky Koloshop.cz Teplice 

Ráda se brouzdám Českým středohořím a nezáleží na tom, zda na kole či v běžeckých botách, nebo pěšky. Baví mě objevovat nová místa a chodit mimo civilizaci, kde ráda vypínám hlavu.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin