Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Dětská kola od A do Z

I v době digitální mají své místo pod stromečkem dětská kola. Jak vybrat dětské kolo v předvánočním čase u nás na Koloshop.cz vám rádi poradíme.  Dětská kola bývají převážně buď horská nebo treková, občas se však setkáme i s koly silničními, fatbike nebo menšími bmx.

Publikováno: 5. 12. 2022
3 min. čtení
Sdílet

Zcela první kategorií dětských kol jsou odrážedla, neboli tzv. firstbiky. Dítě na nich získává první zkušenosti s jízdou a hlavně se učí stabilitě a při přesedlání na větší kolo není potřeba začít s kolečkami. Odrážedla se dělají jak s brzdou, tak bez ní. Vždy se používá jen zadní brzda, aby se předešlo úrazu dítěte. Nejsou tak ostré a mají brzdové páky přizpůsobené dětským ručičkám.

Další fází jsou 12”, 14” a 16” kola, kde už se dítě učí šlapat. Zde se začíná využívat i přední brzda a zadní brzda. Je buď klasická na páčku nebo torpédová při šlápnutí dozadu. Pro začínající děti je potřeba použít postranní balanční kolečka, ale ne na všechny modely kol jdou namontovat. Je tedy potřeba si tuto informaci vždy ověřit. Pokud je však dítě na rozmezí mezi 12” kolem a odrážedlem, je pro dítě lepší nasbírat první zkušenosti na odrážedle. Správný výběr záleží i na faktu, zda dítě dosáhne bez problému na zem. U různých výrobců se liší geometrie rámu a i tabulková velikost nemusí být ta pravá. Dítě při nesprávné velikosti získává nejistotu a je problém se na kole dále učit.

O vstup do techniky dospělých kol se postarají 20” a 24” kola, kde už se dítě začíná učit řadit. Na výběr u těchto kol jsou buď klasické trojpřevodníky vpředu a 6-9 převodů vzadu, či jednopřevodníky vpředu a 6-10 převodů vzadu. Na výběr je i ze dvou druhů řadících páček, klasické otočné, či páčkové. 

U těchto kol se začínají objevovat i odpružené vidlice. Je však na uvážení, zda to vaše dítě potřebuje a je třeba zohlednit místo využití. Většinou jsou vidlice pružinové a lehčí dítě bude mít problém využít celkový zdvih vidlice a kolo bude díky ní zase o něco těžší. U sportovních, či závodních kol můžete narazit i na vzduchovou odpruženou vidlici, ale odráží se to samozřejmě na ceně.

Brzdy se využívají buď klasické špalkové nebo už kotoučové

Přechodem do dospělých kol jsou juniorská 26” a 27,5” kola, která už využívají veškerých vymožeností klasického dospělého kola. Kolo je stále přizpůsobené geometrií pro adolescenta. Je však na uvážení, zda je pro vaše dítě tento mezičlánek potřeba. Pokud je vaše dítě vyšší a má delší končetiny, je možnost přesedlat z 24” kola rovnou na dospělou 27,5”.

Na trhu se začínají již objevovat i dětská elektrokola, u nás např. elektro Woom, ale o těch třeba příště.

Důležitá fakta pro správný výběr je tedy volba správné velikosti, typ řazení, vidlice odpružená či pevná a váha.

Základní modely nejsou zcela lehké a je to z důvody úspory ceny a použití materiálů. Základním materiálem je ocel, je sice dosti pevná a vydrží přísné zacházení, ale je těžká. Dostáváme se někdy více jak na polovinu váhy dítěte.

Dražší a prémiová kola využívají hliník, jako např. Woom či Rascal. U větších kol i karbon. Kolo je tak dosti odlehčené a dítě nemá problém s manipulací a učení jízdy na kole je podstatně lehčí.

Nezapomeňte svým dětem pořídit cyklistickou přilbu, pro děti je totiž povinná a předejdete vážným úrazům.

Pokud máte jakékoliv otázky nejen k dětským kolům, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin