Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Běh na lyžích, doplňkový sport nejen pro cyklisty a běžce

Když se podíváte z okna a vidíte, co se venku děje s počasím, jak se střídá sníh, někdy déšť, mráz a vítr. Přiznejme si, komu z nás by se chtělo vytahovat kolo, i když ho máme tak rádi? Ano, alternativou je aplikace Rouvy a domácí “šlapání” na Tacx, ale upřímně, každý den? Navíc, nevím, jak vy, ale já se vždycky nechám strhnout skoro k závodu a to jsem si plánovala pouze volné “vytočení nohou”. Takže, co nám zbývá? Ano, běh, to je super volba, ale běhat ve sněhu nebo námraze a riskovat zranění, taky nic moc.

Publikováno: 18. 1. 2024
2 min. čtení
Sdílet

Může se zdát, že běžci to mají oproti cyklistům jednodušší, ti mohou vyběhnout kdykoli, jenže i běžci občas musí změnit pohyb. Už kvůli prevenci zranění, nebo přetrénování, a navíc potřebují zapojit i další svaly a změnit pohybový stereotyp. A jak to udělat? Běžecké lyžování!

Proč? Pomineme-li možnost kochat se krásnou krajinou, ideálně na strojově upravených tratích, má běh na lyžích velký zdravotní význam a můžeme si díky němu vybudovat kvalitní objemový základ pro naši závodní sezonu. Běžeckou i cyklistickou. Protože jde o pravidelně se opakující komplexní pohybové dovednosti, zatěžuje sled těchto pohybů rovnoměrně svalstvo celého těla a tím všestranně rozvíjí zdatnost organismu. Nejvíce zatěžujeme čtyřhlavý stehenní sval, svaly hýžďové, trojhlavý sval lýtkový, velký přitahovač a svaly bedrokyčlostehenní. Tedy všechny svaly, které budeme při našem sportu potřebovat. Ale při běhu na lyžích ještě navíc zapojíme svaly horní části těla, tedy paží, zad a svaly břišní. Protože zapojíme velké množství svalových skupin, klademe velké nároky na nervosvalovou koordinaci a funkční kapacitu organismu. Tedy zase vše, co využijeme při běhání i v cyklistice. Narozdíl od běhu nedochází při lyžování k nadměrnému přetížení nebo poškození svalových úponů a kloubů. Při klasice hodně zapojujeme bederní páteř, při bruslení je pak velký nárok na pohyblivost v kyčelním kloubu. A co si budeme povídat, mít kvalitně zpevněnou bederní páteř a pohyblivou kyčel, to je nutnost!

Při dobře sestaveném tréninkovém plánu a zahrnutí běžeckého lyžování do přípravy tak můžete dosáhnout velkých benefitů. Zaprvé si můžete vybudovat velmi kvalitní objem, který využijete v pozdějších fázích přípravy. Dejte si ovšem pozor, abyste stále rozvíjeli vytrvalost, tzn. 50 - 60% maxima Vaší tepové frekvence. Pokud byste jezdili rychleji, kýžený efekt rozvoje vytrvalosti by se nedostavil. Zadruhé posílíte v podstatě celé tělo. Stabilizujete střed těla, posílíte zádové i břišní svalstvo a samozřejmě také ruce a nohy. Dejte pozor na přitahování trapézů, mohla by vás bolet hlava, a při klasice pozor, kdyby vám lyže smekaly. Zejména při prvních trénincích by se vám mohlo stát, že si namůžete třísla. Zatřetí trénujete energetický metabolismus, dochází tedy k rychlejšímu a efektivnějšímu spalování, a začtvrté budete mít určitě lepší náladu, když si užijete pohyb venku v přírodě, než kdybyste byli neustále zavření doma.

Eva Vrabcová Nývltová, ambasadorka Koloshop.cz

Pokud máte jakékoliv otázky související nejen s během na lyžích, kontaktujte nás prosím telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Sport je můj život. Nejdříve běžecké lyžování, následně běh a teď jsem se zamilovala do horského kola a oblíbila si i Gravel, začínám objevovat i krásy skialp.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin