Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Tobias Foss poprvé skóroval po přestupu z Jumbo-Visma do INEOS Grenadiers

V etapě přes tři kopce právě tyhle fenomény strukturovaly průběh. V úvodním odjel denní únik, v druhém byl dostižen, po třetím se vytvořila vedoucí skupina a ta si to rozdala o prvenství. V závěru byl nejaktivnější Esteban Chaves, ale nejúspěšnější Tobias Foss. Naprostá většina papírových favoritů dojela v prvních dvou skupinách, mezi nimiž se vytvořil půlminutový rozdíl.

Publikováno: 16. 4. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Jak je vše relativní. Na úvod 133 km s 2260 výškovými metry, což je nejmenší porce z celkových pěti etap a z hlediska profilového skóre druhá nejjednodušší etapa. Přitom se v cíli vytvořily značné časové rozdíly, když jako první dorazila jedenáctičlenná skupina a za ní s odstupem půl minuty další o 29 lidech. V těchto dvou uskupeních byli všichni předstartovní favorité.

Chvíli trvalo, než v prvním dlouhatánském stoupání (16 km, 5%) odjela původně sedmičlenná skupina složená z jezdců výhradně nižších divizí, z níž ale ve druhém náročném stoupání (4,4 km, 9,4%) s vrcholem na 90. km zůstali jen dva. A oba ve stejném dresu Polti Kometa: Mattia Bais a Andrea Garosio. Prvně jmenovaný si tím zajistil pro zítřek vedení ve vrchařské soutěži.

Na tenhle kopec se bylo nutno vyšplhat ještě jednou o 26 km dál. V průběhu druhého výstupu byla dvojice dostižena a začal souboj o etapu a co nejlepší výchozí pozici do dalšího průběhu etapáku. V kopci, ale stejnou měrou ve sjezdu, se udělaly v čelní skupině rozdíly, přičemž 12 km před cílem na již rovinatém úseku jela vpředu s nevelkým náskokem na početnější skupinu jedenáctka, v níž měly po dvou lidech čtyři týmy: INEOS Grenadiers, Decathlon AG2R La Mondiale, Bahrain-Victorious a Lidl-Trek. 

Osamocený drobounký Esteban Chaves (EF Education-EasyPost) se ohlížel, zda zezadu nedorazí pronásledovatelé, mezi nimiž měl další dva kolegy, ale marně. A protože věděl, že ve spurtu, který se ale odehrál v krátkém, ovšem ne až tak prudkém výjezdu, jeho šance nejsou z největších, ještě před metou jednoho kilometru zaútočil.

Zachytit se ho dokázali pouze tři soupeři: Tobias Foss (INEOS), Chris Harper (Jayco) a Ben O´Connor (Decathlon). Za nimi se trošku taktizovalo, takže nakonec se utkali o etapu právě tito čtyři, byť s minimálním náskokem na zbylou sedmičku.

Chaves sice nesložil nohy v klín, ale v těsném dojezdu prohrál jak s Fossem, tak Harperem. Trošku překvapivě se do toho z výkonnostních důvodů nezamíchal O´Connor. 

Prvním pronásledovatelům přiřkli rozhodčí ztrátu 3 vteřiny, další necelá třicítka připsala 34 vteřin ztráty. Foss vede i bodovací soutěž, bílý dres získal do držby Antonio Tiberi (Bahrain). 

Tobias Foss tak dosáhl ve svých 26 letech na své druhé nejvýznamnější vítězství, když to cennější je jistě titul mistra světa v časovce z roku 2022. Další tři jeho profesionální výhry pocházejí z národních šampionátů jak v časovce, tak na silnici.

Chris Harper jezdil také v Jumbo-Visma, konkrétně v letech 2020 až 2022, a letos se mu dost daří: 12. na Paris-Nice a 6. Okolo Katalánska: „Celé finále bylo tak trochu jako hra kočky s myší. Několik týmů mělo vepředu více jezdců, takže jsem se jen snažil jet v pohodě a neutrácet příliš mnoho energie a stále se snažit být v čele závodu. Myslím, že každý, kdo byl před závodem považován za favorita, byl v přední skupině. Je zřejmé, že je před námi ještě spousta těžkých etap, takže o GC bude ještě velký boj. Uvidíme, s čím půjdeme do dalších etap, ale cítím se dobře. Máme tady silný tým a já jsem si jistý, že během týdne budeme mít spoustu dalších příležitostí."

Tento článek byl převzat ze serveru RoadCycling.cz

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin