Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Bezdušový tmel do plášťů: 5 rad pro bezchybný výběr a aplikaci

Bezdušové systémy získávají v cyklistice na popularitě napříč všemi disciplínami. Často se tak v Koloshopu setkáváme s dotazy, jakou značku bezdušového tmelu zvolit a jak jej správně aplikovat. V tomto krátkém článku si na ně odpovíme a přidáme další užitečné informace.

Publikováno: 17. 5. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Jakou značku bezdušového tmelu použít?

Odpověď je vlastně stručná: Použijte takový tmel, který doporučuje výrobce pláště. Ano, takto jednoduché to je. Jde o to, že v takovém případě výrobce pláště s tmelem testoval a vy máte jistotu, že bude 100% fungovat. Pokud výrobce pláště neuvádí doporučovaný tmel, musíte nějaký konkrétní otestovat. Není se ale čeho bát, drtivá většina tmelů na trhu nabízí poměrně slušné výsledky. Pokud bychom měli nějaký tmel doporučit, může to být například Stans No Tubes, který běžně používáme v servisu.

Mohu smíchat dva různé tmely?

Odpověď je opět poměrně jednoduchá: Ne. Jednotliví výrobci používají rozdílné technologie, tmely mají rozdílná složení a jsou vyrobené na rozdílné bázi. Asi nikdo nedokáže přesně říci, co v plášti udělají dva různé tmely a zda bude jejich funkce optimální. Na servisu se často setkáváme se situací, kdy po sundání plášťů nacházíme vlastně už vyschlé tmely, které se ani nespojily respektive nesmíchaly, jak můžete vidět na fotografii níže.

Výrobce nabízí dva tmely, který mám použít?

U mnoha výrobců najdete jeden univerzální tmel. Často však narazíte také na dva nebo více tmelů jedné značky. V čem se liší? Mimo standardního tmelu pro běžnou prevenci defektu nabízejí výrobci často také účinnější variantu, která bývá v názvu označena jako Race, Profi, Extreme a tak dále. V čem bývá tato varianta jiná? Je to především ve schopnosti rychleji a účinněji se vypořádat s defektem. To však nemusí být vhodné pro běžné použití, jelikož tmel rychleji vysychá a museli byste jej daleko častěji doplňovat a čistit plášť. Běžný tmel zůstává účinný několik měsíců, což u Race variant neplatí. Účinnější varianty tmelů je tedy vhodné použít při závodě, pro dlouhodobé preventivní použití se ovšem nehodí.

Jak často musím tmel doplňovat?

Tmel v plášti postupem času vysychá, proto je dobré každé 3 - 4 měsíce tmel zkontrolovat a dolít. V teplejším podnebí ale tmely vysychají rychleji. Minimálně jednou za sezonu je pak nutné sundat plášť a celý systém zkontrolovat a vyčistit od starého mléka. Je tak dobré mít po ruce odstraňovač starého tmelu, který dokáže výrazně urychlit práci.

Jak mám tmel aplikovat a kolik ho budu potřebovat?

S odpovědí bych začal trochu netradičně. Jako první si oblečte staré oblečení, tmel totiž nejde z textilu dolů a zničené nové kalhoty nikoho nepotěší. Dále je vhodné zkontrolovat, že je ráfek i plášť vhodný pro bezdušové použití. V ráfku musí být perfektně nalepena bezdušová páska a chybět nesmí ani bezdušové ventilky. Tmel je potřeba před použitím důkladně promíchat, následně jej lze ve většině případů aplikovat skrze ventilek. Lze jej také nalít přímo do pláště před usazením jeho druhé patky. Při následném nafukování pláště je vhodné nechat demontované jádro ventilku, abyste dosáhli okamžitého tlaku pro naskočení patky. Zde se nejspíše neobejdete bez kompresoru nebo takzvaného boosteru - jde o přetlakovou pumpu, která dokáže v okamžiku vytvořit potřebný tlak. Po usazení patek je možné našroubovat zpět jádro ventilku a dofouknout plášť na požadovaný tlak. Pozor, před dofouknutím vždy zkontrolujte, zda plášť perfektně sedí v ráfku. Malé úniky tmelu jsou po instalaci normální, je dobré protřepat a protočit výplety, aby se tmel v plášti rovnoměrně rozlil.

Potřebné množství tmelu:

  • MTB 29”, 90 - 120 ml tmelu (150 ml při šířce pláště 2,8" a více)
  • MTB 27”, 80 - 110 ml tmelu
  • MTB 26”, 70 - 100 ml tmelu.
  • gravel, 50 - 70 ml tmelu
  • silniční kolo, 40 - 60 ml tmelu

"Mlékařina" v cyklistice není snad až tak složitá věc. Pokud by Vám ovšem nebylo cokoliv jasné poraďte se s naší technickou podporou, nebo s kolegy na našich prodejnách v Teplicích a Praze. Z praxe máme s tmely mnoho zajímavých až veselých zážitků a rádi se o ně podělíme.

Pavel, Koloshop Teplice

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin