Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Maven, nové nejvýkonnější brzdy od Sram

Díky neustálému vývoji horských kol a elektrokol se posouvají hranice schopností jezdců, čímž rostou také nároky na nekompromisní výkon brzd. Na tyto potřeby Sram odpovídá svým doposud nejvýkonnějším modelem kotoučových brzd, modelem Maven. Co je na těchto brzdách nového, čím je dosaženo takového výkonu a v jakých úrovních budou brzdy k dostání?

Publikováno: 22. 2. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Co stojí na nekompromisní brzdnou silou?

Maven jsou o 50% účinnější než dosud nejvýkonnější brzdy Sram Code. Tohoto výkonu je dosaženo hned několika prvky. Masivní třmen je spojen čtyřmi šrouby, což má kromě nekompromisní tuhosti za následek odvod velkého množství tepla vznikajícího při brždění a tím zůstává výkon konzistentním. Dalším důležitým prvkem jsou větší pístky, ty jsou v každém třmenu ve dvou průměrech - 18 a 19,5 mm. S většími pístky přichází XL brzdové destičky, jejichž větší brzdná plocha je dalším dílem do skládačky brzdného výkonu. Destičky pro Maven jsou k dispozici v sintrovaném i organickém provedení. Není to jen o hrubé síle, důležitá je také vynaložená námaha na požadovanou úroveň brždění. Konstrukce brzdové páky umožňuje použít o 32% méně síly při stejném výkonu jako má model Code.

Minerální olej

Jednou z hlavních změn oproti stávajícím řadám brzd je použití minerálního oleje místo brzdové kapaliny DOT, kterou Sram u svých brzd dlouhá léta preferoval. DOTka má v řadách jezdců své příznivce, ale často i hlasité odpůrce, kteří právě vzhledem k absenci minerálního oleje volili brzdy jiných značek. První vlaštovkou v tomto směru byl loni představený model brzd Sram DB8. Sram se porovnáním obou typů brzdových náplní podrobně zabývá a ve zkratce říká, že kapalina DOT snese větší výkyvy tepla, ale je náročnější na údržbu. Oproti tomu minerální olej neabsorbuje vlhkost po delší dobu a je díky tomu méně náročný na údržbu. Brzdy se také snadněji odvzdušňují, protože minerální olej z brzdného systému lépe odvádí vzduchové bubliny. Sram pro Maven doporučuje minerální olej Maxima a k dispozici je i originální odvzdušňovací sada.

Použité technologie

U brzd Maven najdeme již známé technologie, které pomáhají snadnému nastavení brzd přesně podle individuálních požadavků každého jezdce. Contact Point Adjust umožňuje nastavení vzdálenosti brzdových destiček od kotouče bez použití nářadí. Swing Ling v brzdové páce pomáhá hladšímu chodu a k použití menší síly pro potřebnou brzdnou sílu. Bleeding Edge je port na brzdovém třmenu, který pomáhá snadné instalaci odvzdušňovací sady. Objímky brzdových pák Matchmaker X se dají použít napříč všemi řadami brzd Sram a umožňují přímé uchycení řadící páčky či AXS ovladačů a individuální nastavení jejich pozice na řídítkách.

Modelové řady Maven 

Sram Maven přichází na trh hned ve čtyřech úrovních, které se mimo ceny liší výbavou a použitými materiály.

  • Maven Bronze je vstupní řadou brzd v barevném provedení Dark Polar s ocelovými šrouby a chybí zde nastavení Contact Point.
  • Maven Silver paradoxně v černé barvě již disponují všemi technologiemi jako nejvyšší model, jen jsou zde stále použity ocelové šrouby a čepy.
  • Maven Ultimate je vrcholem nabídky se všemi výše popsanými vychytávkami v luxusním stříbrném provedení s leštěnými prvky a titanovými šrouby.
  • Maven Ultimate Expert Kit je limitovaná edice řady Ultimate s jedinečnými červenými třmeny v luxusním balení, které obsahuje vše, co je potřeba. Kromě samotných brzd dostanete sadu čtyř kotoučů HS2 v rozměrech 220, 200 a 180mm, náhradní brzdové destičky v organickém i sintrovaném provedení, odvzdušňovací sadu, adaptéry a objímky Matchmaker X. Tento Expert kit není určen pro online prodej a tak jej najdete jen na našich prodejnách! Ohledně dostupnosti nás neváhejte kontaktovat na info@koloshop.cz.

Tento set od nás před oficiálním termínem uvedení na trh dostal na testování náš ambasador Kubajsz. A a co na něj říká, na to se můžete již teď podívat v jeho novém videu na Youtube.

V případě jakýchkoliv dotazů nejen ohledně nových brzd Sram Maven neváhejte využít kontaktní formulář níže.

Kontaktujte nás

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin