Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

7 tipů jak na svalovou regeneraci v závodním období podle Evy Vrabcové Nývltové

Závodní sezona se už pěkně rozjíždí a můžete si užívat závodění prakticky každý víkend. Natrénováno máte, tak proč to „neprodat“. Ale i závodění a počet závodů, kterých se zúčastníte má svoje limity, stejně tak Vaše tělo. Dostává pořádně zabrat a vy se k němu podle toho musíte chovat, pokud chcete být zdraví a ve formě po celou sezonu. Pojďte se dnes dozvědět, jak podpořit regeneraci svalů po výkonu.

Publikováno: 10. 5. 2024
3 min. čtení
Sdílet

1. Protahování

Nejtypičtější základní forma regenerace. Protahování by mělo být na denním pořádku. Ráno na rozhýbání, před tréninkem na rozhýbání, po tréninku na uvolnění, večer na odplavení únavy a protažení unavených svalů.

2. Sportovní masáže

Masáž je skvělá jak pro tělo, tak pro duši. Neváhejte si ji dopřát i mimo přípravu na závod. Klasická sportovní masáž zmírní stres a uvolní napětí v namožených, unavený svalech. Pomůže při natažení svalu, s trigger pointy, přetížením, nebo svalovou horečkou. Vhodné opakování je 1× týdně, v závodním období i 2× týdně (dva dny před závodem a co nejdříve po něm).

3. Vířivka, sauna a plavání

Tyto aktivity je vhodné do plánu zařazovat také pravidelně, ideálně po velké zátěži. Výjimku představuje sauna, která je vhodná zejména pro zklidnění, a proto ji navštěvujte až po fyzickém výkonu. Vířivka i sauna pomohou unaveným svalům i psychice, plavání je vhodný doplněk na uvolnění celého těla a přitom je to i skvělá doplňková tréninková aktivita.

4. Masážní pistole

Masážní pistole je velmi efektivní pomůcka pro uvolnění namožených svalů. S jejím používáním však buďte opatrní a dejte pozor na to, abyste zvolili správný nástavec a tlak nebyl příliš velký. Pistoli je vhodné použít na tzv. trigger pointy, nebo celé svalové skupiny zejména nohou a hýždí. 

5. Lymfodrenáž

Užijte si v klidu domova příjemnou proceduru, která urychlí regeneraci. Stačí pořídit lymfodrenážní nohavice, či kalhoty a nastudovat správnou techniku. Zásadní je nezanedbat otevření lymfatických uzlin před zahájením masáže. Zařaďte lymfodrenáž v rozsahu minimálně 50 minut do svojí rutiny jako součást prevence a regenerace během závodního období.

6. Tejpování

Pokud cítíte v některých částech vašeho těla nepříjemný tah, či drobnou pichlavou bolest, ale potřebujete závodit (trénovat), je tejpování geniální volbou. Tejpy rozproudí krev, podpoří sval a do jisté míry urychlují hojení. Klasický tejp je možné ještě doplnit akupresurní mřížkou, kterou aplikujete přímo na bod, který vás bolí. Tejpování se dostalo do módy a jeho nalepení vypadá jako hračka, ale opak je pravdou. Pokud nejste zkušení sportovci a nemáte s tejpováním zkušenosti, svěřte se raději do rukou fyzioterapeuta.  

7. Masážní válec

Foam rolling (válcování) je v současnosti velmi oblíbený, pohodlný způsob regenerace. Pro svaly je ale přece jen lehce destruktivní, proto s rollováním počkejte až na konec dne, kdy už vás nečeká žádná pohybová aktivita nebo brzo ráno. Válcujeme pouze lehce, ne hned po probuzení. Nejdříve je nutné alespoň trochu se rozhýbat.

Kromě pomůcek, přístrojů a technik nezapomeňte, že důležitou součástí je i strava. Stejně tak jako řešíme stravu před výkonem, můžeme urychlit i regeneraci, podpořit obnovu svalové hmoty, podpořit funkci kostí, kloubů a vazů. O tom si ale více povíme v dalším článku.

Líbil se Vám článek? Co na Vás nejvíce funguje? Dejte nám vědět do komentářů. V případě jakýchkoliv dotazů neváhejte využít kontaktní formulář níže, nebo se nám ozvěte na info@koloshop.cz či +420 417 532 677.

Kontaktujte nás

Sport je můj život. Nejdříve běžecké lyžování, následně běh a teď jsem se zamilovala do horského kola a oblíbila si i Gravel, začínám objevovat i krásy skialp.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin