Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Testování běžeckých lyží Bedřichov 2024

V pondělí 29. 1. se v Bedřichově v Jizerských horách konalo testování běžeckých lyží pro sezonu 2024/25. Na tratích v blízkosti Šámalovy chaty měl náš kolega Matěj možnost otestovat novinky výrobců běžeckých lyží Kästle, MadshusRossignol nebo Fischer a nezapomněl ani na oblíbené hole Leki. Jaké konkrétní modely otestoval?

Publikováno: 1. 2. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Začal jsem výběrem holí a do testu jsem si nakonec vybral Leki PRC 750. Jedná se o cenově dostupný model, který je v kombinaci se systémem poutek Nordic Shark ideálním parťákem pro vaše běžkařská dobrodružství. Musím říct, že se jedná o skutečně pohodlný systém odepínání poutek, který jsem využil hned několikrát při zvedání telefonu. Rychlost a pohodlnost odepnutí mě nepřestává ani po letech udivovat. Co se týče pocitu z holí samotných, jsou příjemně lehké a vyvážené, čímž je zajištěn dobrý švih.

U běžek jsem se pustil nejprve do testování modelů na skate, konkrétně jsem začal u značky Kästle. A hned v úvodu musím říct, že vybraný model RX10 WC byl vysokou laťkou pro srovnání s ostatní modely, které jsem následně testoval. Jedná se o model využívaný profesionály ve světovém poháru, který je skvěle ovladatelný a zaručuje dlouhý skluz. Lyže jsou poměrně lehké, přesto dostatečně pevné, což se pod mými 100 kily živé váhy vždy hodí. Pokud se na tyto běžky postaví lehčí jezdci s výbornou technikou, dokonalé svezení je zaručené.

Co za novinky nám pro příští sezonu přináší Fischer? Jedná se o model spíše z rekreační řady lyží na skate Aeroguide 85. Oproti jiným modelům mají mírný rádius, tedy vykrojení jako sjezdové lyže. A musím říct, že v testu mě překvapila jejich hravost při sjezdech se zachováním lehkosti ve výjezdech. Velký potenciál těchto lyží vidím v takovém tom "našem Krušnohorském ťapání".

Další z výrobců, Rossignol, připravil pro příští sezonu model X-Ium skate SX. V cyklistickém jazyce je to takový gravel mezi běžkami. Tento model má zaujmout širokou základu lyžařů a měl by bodovat nižší cenou, která však nebude na úkor kvality. Lyže jsou jako dělané pro konzervatiního běžkaře, kdy jsou například v porovnání s modelem S2 pomalejší, ale lépe ovladatelné.

S novým designem svých stávajících modelů přichází Madshus. Sáhl jsem konkrétně po modelu Redline, legendárním modelu v mladistvém vzhledu. Řekl bych, že ovladatelnost a rychlost lyže byla nižší než u konkurence, ale vždy záleží na máze a podkladu, který byl v době testu přemrzlý. V nejvyšších kategoriích šlape Madshus ve spolupráci s Rotteffelou do inovací novou obuví a vázáním pro závoďáky. Jde o ukotvení boty k vázání co nejvíce pod polštářky.

Po krátké obědové pauze jsem se zaměřil na skinové klasičky, kde jsem jako první vybral dostupný model Kästle XP20 Classic Skin v kombinaci s vázáním Rottefella Move. Záběr skinu bylo potřeba hodně regulovat posuvem vázání. Tato možnost je super, ale pro můj typ postavy s jedná o ne úplně komfortní ovládání. Člověk ale dostane rychlé zdokonalení odrazu, případně zlepšení skluzu.

Velmi oblíbené jsou u našich zákazníků běžecké lyže Rossignol Delta Comp R-Skin, které tak nemohly v mém testu chybět. Musím uznat, že se jedná skutečně o slušné rekreační lyže a za méně peněz zde dostanete hodně muziky. Jediným limitem mohla být absence systému vázání Rottefella Move, a proto jsem nebyl vždy úplně spokojen s odrazem a skluzem.

Na přemrzlém sněhu skvěle fungoval také osvědčený model Fischer Twin Skin Superlite. Jedná se o ideální volbu pro sportovce, kteří ocení jistý odraz. Ne náhodou se jedná o jeden z nejprodávanějších modelů.

Matěj, vedoucí prodejny Koloshop v Teplicích

Napište nám do komentáře pod článkem, jaká z novinek Vás zaujala nejvíce. V případě jakýchkoliv dotazů pak neváhejte využít kontaktní formulář níže.

Kontaktujte nás

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin