Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

První kopec rozjel Contador, pak se stavil na pivo... L´Etape Czech vyhrál Fiala

Dokázal by ještě Alberto Contador i v jedenačtyřiceti alespoň v L´Etape udolat všechny soupeře? To už se nikdy nedozvíme. Každopádně v sobotu roztančil nohy v prvním kopci na Podkozí a postaral se o první natažení špice. „Vamos, vamos,“ stihl ještě volat na soupeře. Pak ho musel jeho bodyguard Martin Hačecký pozvat na pivo, aby si ho užil i zbytek pelotonu. Contador jen stihl v cíli předat trofej vítězi Petru Fialovi (Integray/L27).

Publikováno: 18. 6. 2024
3 min. čtení
Sdílet

„Děkuju, ale málem jsi nás setřásl všechny,“ povídal pak svému idolu s úsměvem, ale úplně vážně. Legendární Contador jen opáčil: „Nedělej si ze mě srandu.“ Ale pak přidal nadšené zážitky z trati. „Trasa byla krásná. V Česku jsem závodil poprvé a zažil jsem velkou českou vášeň pro cyklistiku. Byl jsem ohromen přízní, které se nám dostávalo. Lidé fandili po celé trase. Povzbuzovali první závodníky na čele, ale i poslední na konci. Opravdu neuvěřitelné. Závod úplně snadný totiž nebyl. Ale zatáčky byly skvěle značené, doprava zastavená. Cítil jsem se vážně bezpečně.“ Do cíle čtvrtého ročníku L´Etape Czech dorazilo ze třech tras 2816 cyklistů.

Na té nejdelší 130,6 km (převýšení 1900 m) se střetly dva nejsilnější české týmy „zbytku světa“ (bez ATT Investments a Elkov/Kasper).  První větší selekce proběhla na Zdejcině, tempo rozjel Robert Hula (L27/Integray), který to měl skoro za povinnost, neboť zde v Hudlicích bydlí. Pak na chvíli odpadl jeho týmový druh Fiala. „Přestalo mi fungovat řazení, ale pošteloval jsem kabel a ztratil jen asi dvacet vteřin,“ vysvětloval. Připojilo se však asi dvacet jezdců zezadu.

Z Roztok znovu roztáhli čelo Hula a Tomáš Gdula (oba L27/Integray), zbylo dvanáct mužů. Z Nižbora se to znovu snažili očesat, na poslední kopec zůstalo šest lidí, kromě trojky L27 ještě Filip Endler a 38letý veterán Václav Nežerka (Lawi stars) a nečekaně slovenský zástupce Ĺubomír Murárik (Isadore). Rozhodlo se ve stoupání v Motole k nemocnici, které rozjel Kollert a tím se obětoval pro další členy svého týmu. Cíl splnil, hoši z Lawi si vystoupili.

Na Spiritku už neměl nohy ani Kollert. „Chvilku před cílem jsme taktizovali, a v poslední zatáčce se dotáhl Nežerka. Poslední rovinka, dlažba… Robert (Hula) mi to rozjel v poslední rovince, pak už jsme to viděli, že se v takové situaci nemýlím,“ popisoval vítěz Fiala (v čase 3:23:52), který byl loni třetí. „Byla tu konkurence, skvělej zážitek, báječná atmosféra. I když jsem si to odtrpěl…,“ dodal ještě a ocenil soupeře v čele s druhým Murárikem a třetím Nežerkou.

Mezi ženami byla nejlepší reprezentantka z nedávného mistrovství světa akademiků Denisa Slámová (3:43:00), absolutně 41. Střední trať vyhrál Kryštof Bažant (Cyklostar/Pirelli), mladý biker a cyklokrosař (2:49:57). Mezi ženami pak ambasadorka Tereza Vlk Huříková (3:05:37). Na nejkratší trati 60 km byli první Adam Žitný (Cyklostar/Pirelli, 1:41:54) a Michaela Matoušková (Btk Euro Bike, 1:45:58). Jedenáctý Ján Svorada vládl kategorii Hero na historických kolech.

Kochal se opět i Zdeněk Štybar, vítěz etapy Tour de France 2015 či šampion klasiky Strade Bianche. Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu absolvoval závod s bývalým osobním mechanikem, belgickým přítelem Gilbertem. „Je mu sedmašedesát. Překonal rakovinu. Jak jsem startoval z první řady, chvilku nám trvalo, než jsme se v pelotonu našli. Ale moc jsme si to užili. Projeli jsme trasu rychlostí téměř 29 km/h. Na borce s jednou ledvinou a starším skoro o čtyřicet let hodně slušný výkon. Absolvoval jsem už třetí ročník a je patrné, že lidé se vrací. Nejenom na start jako závodníci, ale i fanoušci k trase, což je dobré znamení pro budoucnost závodu,“ říkal Štybar.

V pelotonu byla i Martina Sáblíková, trojnásobná olympijská šampionka v rychlobruslení. „Vystartovala jsem z chvostu a naplno jsem jela jenom měřené segmenty. A byla to paráda. Je zcela jasné, jak se závod mění. První ročník byl hodně hektický, panovala nervozita. Letos bylo cítit, že už závodníci nabrali zkušenosti. A fanoušci nedovolí člověku vydechnout a dodávají obrovskou porci energie,“ ocenila celou akci.

V Prachaticích se 17. srpna pojede ještě Horská L´Etape Czech dlouhá 101 kilometrů s převýšením přesahujícím 2100 výškových metrů.

Tento článek byl převzat ze serveru RoadCycling.cz

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin