Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Oberalp Convention Spring/Summer25 & Matúš Vnenčák

Koncem května se konal další Oberalp Convention, tentokrát pro sezónu JARO/LÉTO 2025. Že vám “Oberalp” nic neříká? Nevadí! Když vám prozradím, že sem patří značky jako Dynafit a Salewa, tak už určitě všichni víte. Díky Koloshopu jsme se sem dostali už podruhé a opět to stálo zato. Navíc se kongres koná na krásném místě v srdci Beskyd, takže paráda na všech frontách.

Stejně jako minule jsme i teď vyráželi krutě brzy ráno, abychom byli v 9 hodin na značkách ve 430 km vzdáleném Horském hotelu Soláň, kde se celá tahle událost odehrávala. V 10:00 začínal program, který byl opět nadupaný až do odjezdu. Přednášky, představovačky, přehlídky, práce s kolekcemi, debaty, ale i společné vyběhnutí a večerní utužování kontaktů - to vše nacpat do dne a půl je obdivuhodné - nejen organizačně. Naštěstí mají v Oberalp Group skvělou partu lidí, kteří dělají svoji práci naplno, se zapálením a evidentně rádi. A je to znát.

Minule jsme si povídali s branďáky Dynafit a Salewa - Bystroušem a Bárou a s generálním ředitelem Dynafitu Benediktem Böhmem (ten se tentokrát zúčastnit nemohl). Teď jsme si odchytli další výraznou postavu Oberalp Group a tou není nikdo jiný než Matúš Vnenčák.

Matúš v Oberalp Group působí bezmála 10 let. Od roku 2014 se vypracoval až na post ředitele Oberalpu pro východní Evropu. Jeho zkušenosti, zapálení pro věc a přístup k lidem dává už od prvního setkání jasný signál, že je to profesionál každým coulem a člověk na svém místě.

Kromě manažerských dovedností na vysoké úrovni je určitě vhodné zmínit i jeho kvality po stránce sportovní - to je totiž obrovská devíza u všech, kdo se kolem outdoorových značek pohybují. Sami produkty testují a moc dobře tak znají jejich kvalitu. A Matúš je doslova PÁN. Pod článkem najdete něco málo z jeho sportovních úspěchů. Kromě toho je také zakladatelem extrémního skyrunningového závodu Tatranská šelma, který vznikl - jak už to bývá - náhodou.

Na Soláni je program v plném proudu, takže jsem opravdu ráda, že si na nás udělal chvilku čas.

Vej: „Matúši, jsme uprostřed místnosti, která je plná současných i nových kolekcí Dynafit pro nadcházející sezónu JARO/LÉTO 2025. Máš tady ty sám své favority a mohl bys nám je trochu přiblížit?

M (směje se): „Nooo, tak to nebude vůbec jednoduché… asi to vezmu popořadě a vyzdvihnu z každé kategorie něco, protože je opravdu z čeho vybírat. Začnu třeba u běžeckých bot - bavíme-li se o trailrunningu, tak tady je takovou stálicí a bestsellerem Dynafit Ultra 100 - teď tedy Ultra 100 2.0 a další topové modely Alpine DNA (ty bych doporučil těm, co mají radši agresivnější výkon a nohu si potřebují více stáhnout) a Ultra DNA (které mám zrovna na nohou) se širokou platformou, což je novinka. Historicky jsme měli modely, které byly úzké a ne každému seděly.”

Vej: „To můžeme s Davidem potvrdit - za nás širší určitě lepší, ale samozřejmě záleží na každém, co komu vyhovuje a při jakých aktivitách.

M: „S tím naprosto souhlasím. Já mám při běhu rád nohu pevně uvázanou, ale toho se dá docílit i v těchto širších, což je super.”

Přesouváme se od bot o kousek dál - k brýlím.

M: „S brýlemi jsme začali cca 2-3 roky zpátky, vyrábíme celorámové, půlrámové, s fotochromatickou alternativou… a teď máme novou kolekci 24/7, která je víc zaměřená do města - skla jsou úplně stejná (od prémiového italského výrobce DIVEL Optics) a opět ladí napříč letní i zimní kolekcí pro běh i turistiku.”

Pokračujeme sálem ve víru lidí a dostáváme se k běžeckým vestám.

M: „Vesty máme ve čtyřech litrážích - 4l, 8l, 10l a 12l. Všechny mají velmi podobné vlastnosti - tou hlavní je asi ta, že pojmou dvě půllitrové měkké flašky na vodu a vejdou se i další, pokud plánujete delší běh. Záda jsou vysoce prodyšná, nejmenší verze pojme třeba i větrovkou. Pokud bych si měl vybrat já, tak za mě je ideální “osmička”, do které se toho vejde opravdu hodně. Velkou výhodou je také konfekční dělení velikostí, takže vesty padnou dokonale opravdu každému.”

Vej: „Souhlasím - mám Alpine 8 a jsem s ní absolutně spokojená.” (O tom si ostatně můžete přečíst tady.)

M: „Před námi je průřez kolekcí DNA, která stále drží své specifické barvy. Máme tu řadu Transalper a Elevation - produkty speciálně navržené pro aktivity do nejvyšších poloh - proto je i v letní kolekci zateplená vrstva, protože lehkou péřovku např. v Alpách využiješ opravdu celoročně.”

M: „Tady bych určitě rád zmínil něco málo k hůlkám a rozdíl mezi nimi. Jsou 4 varianty - Vert, Vert PRO, Ultra a Ultra PRO. To slovíčko PRO znamená, že hůlky jsou celokarbonové, bez PRO jsou celohliníkové. Dalším rozdílem je Vert (neboli Vertical) - díly jsou pevné, takže si už při výběru musíš rozmyslet správnou délku holí, kdežto u varianty Ultra se dá vrchní díl ještě nastavit.”

Vej: „A tady se konečně dostáváme k úplné novince pro sezónu SS25 a tou je kolekce DOOR TO TRAIL.”

M: „Ano, DOOR TO TRAIL. Asi netřeba nějak zvlášť vysvětlovat, o co tu jde - Dynafit byl vždy orientovaný na velmi technická a vysokohorská prostředí a aktivity v nich. Sportovci, kteří se tady pohybují, už značku Dynafit bezpečně znají, ale máme tu velkou komunitu trailových běžců, kteří žijí ve městech a ne všichni mají poblíž hory, kde by si mohli zaběhat. Pro ně mohly být naše produkty možná předimenzované a zbytečně robustní, tak jsme se rozhodli udělat tuto urban kolekci, aby si přišli na své i oni.”

David: „Koukám, že bude zase na výběr ze tří colors stories, jak je u Dynafit zvykem, takže se zase bude pěkně kombinovat. Já už mám vybráno! My sice nežijeme ve městě, ale musím říct, že nový design se mi dost líbí a užiju si ho i u nás v kopcích.

Málo času, davy proudících lidí a povinností nás nutí se s Matúšem s díky rozloučit. Jsme rádi aspoň za tu chvíli, kdy jsme se mohli podívat na jednotlivé produkty jeho očima. Lepšího průvodce jsme si tentokrát vybrat nemohli.

Závěrem tu pro vás mám něco málo z jeho sportovních aktivit, abyste viděli, že být vrcholným manažerem nemusí nutně znamenat nudný život v kanceláři - chce to ovšem notnou dávku houževnatosti a perfektní time management:

 • 2005 Evropský pohár juniorů v duatlonu - 3. místo
 • 2007 Slovenský pohár juniorů v běhu do vrchu, kvalifikace na Mistrovství Evropy - 3. místo
 • 2008 a 2009 amatérské Mistrovství světa horských nosičů - 3. místo 
 • 2009 běh na 5 km na atletickém mítinku - 3. místo 
 • 2009 trojetapové závody (Psotkův memoriál) v horském běhu - 2. místo 
 • 2010 1. místo jako první Slovák na Pražském půlmaratonu 
 • 2010 finále Středoevropského poháru ve skialpinismu - 3. místo
 • 2012 společně s Matějem Fabšíkem obhajoba 2. místa ve vytrvalostním horském běhu dvojic Nízkotatranská stíhačka v čase 15 hod. 15 min.
 • držitel traťového rekordu a trojnásobný vítěz Strojařských schodů v Brně 
 • držitel slovenského juniorského rekordu v silničním maratonu
 • běh na nejvyšší budovu v ČR - 3. místo 

… a teď už prý jen rekreačně, protože má implantovaný defibrilátor na srdci a za sebou navíc 4 operace. Ovšem “rekreačně” u takového nezmara je i na nás pořád neskutečná dávka aktivit. Ať se ti daří!

Kopce, pohyb, příroda, klid - miluju odjakživa. Jako máma malých dětí to teď ale cením dvojnásob, a proto běhám, jezdím, chodím, kdy to jen jde. Nově jsem ochutnala i gravel a skialpy - všechno je to boží!!

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin