Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jaké Lezyne nářadí vybrat na cesty?

Když se řekne Lezyne, jako první se mi vybaví vlastnosti jako kvalita, odolnost a v neposlední řadě elegantní design. Tato značka má ve své nabídce, mimo jiné, celou řadu nářadí a multiklíčů, jenž se dají použít na cestách.

Publikováno: 22. 2. 2023
3 min. čtení
Sdílet

Osobně jsem se rozhodl pro sadu nářadí Lezyne Torque Drive, jelikož obsahuje momentový klíč s odnímatelnou rukojetí a sadu bitů, přičemž je všechno toto nářadí uloženo v pěkném a kompaktním černém softshellovém pouzdře s praktickým organizérem.

lezyne torque drive

Na co je momentový klíč potřeba a proč je dobré ho mít po ruce?

Momentový klíč je nepostradatelnou součástí vybavení každého cyklisty, ať už doma nebo při vynuceném servisu na cestách. Důvodem je zejména fakt, že se v cyklistice pracuje s čím dál tím lehčími materiály, které jsou ze své povahy také velmi křehké a tedy citlivé na přílišné utažení. Pokud jste majiteli karbonového kola, pak budete momentový klíč používat jistě častěji.

lezyne torque drive

Na jaký moment utahovat?

Na jednotlivých komponentech je obvykle v oblasti šroubu uveden maximální moment utažení označený jednotkou Nm. Například šrouby gripů na mém kole je doporučeno utahovat maximálně na 3 Nm. V případě překročení této hodnoty by šroub takovou sílu utažení nemusel vydržet, mohl by prasknout a vcelku jednoduchá výměna gripů by se značně zkomplikovala. V horším případě se může poškodit rovnou celý komponent, jehož výměna by zbytečně zatěžovala peněženku.

Velmi citlivé na správné dotažení jsou objímky brzdových a řadících pák, jenž jsou poměrně tenké a mohou velice snadno prasknout. Noční můrou každého cyklisty, dalo by se s jistou nadsázkou říci, může být stržený závit u vidlice nebo na rámu kola, kdy je oprava technicky a časově náročnější, je-li vůbec možná. Nebylo by snazší těmto problémům předejít?

lezyne torque drive

Je nářadí dostatečně multifunkční a skladné?

Velikost a váha nářadí 190g může v určitých případech zákazníka zprvu odrazovat. Vždyť to všichni známe, ani gram navíc! Jsou zde přece mnohem lehčí a menší multiklíče obsahující například i nýtovač. To je určitě pravda, avšak pracovat s těmito miniaturními klíči nemusí být zrovna pohodlné. A ruku na srdce, kolikrát jste na vyjížďce potřebovali nýtovač? Já osobně nikdy. Objemově a váhově úspornější multiklíče disponují menším počtem klíčů a situace, kdy nebudete mít k dispozici potřebný imbus je tak mnohem pravděpodobnější. Toto může být dosti frustrující, zejména pokud venku mrzne a vy jste pěkných pár kilometrů od tepla Vašeho domova.

Se sadou nářadí Lezyne Torque Drive takový scénář jistě nenastane. Sada obsahuje, kromě již zmiňovaného momentového klíče 2-10 Nm, také imbusy 2, 2.5, 3, 4, 5 a 6 mm, torx T10, T25 a T30 a plochý a křížový šroubovák. V momentovém klíči je zabudovaný magnet, díky kterému jednotlivé bity pevně drží na svém místě a riziko ztráty kdesi uprostřed lesa je tím téměř vyloučeno.

lezyne torque drive

Závěrečné hodnocení

Se sadou nářadí Lezyne Torque Drive jsem nadmíru spokojen. Používám ji často nejen na cestách, ale i doma na klasický servis. Podle mého názoru se tento produkt výrobci Lezyne opravdu povedl. Osobně v pouzdře této sady vozím také sadu lepení Lezyne Classic Kit (bez krabičky), rychlospojku, dvě montpáky Lezyne Power Lever a pumpičku Blackburn Airstik SL.

lezyne torque drive

Míra, Koloshop.cz

 

A pokud máte jakékoliv otázky nejen k cyklistickému nářadí příslušenství, kontaktujte nás, prosím, telefonicky na čísle 417 532 677, na e-mailu info@koloshop.cz nebo navštivte jednu z našich kamenných prodejen v Teplicích či Praze.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin