Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Gravel bike - nový fenomén? Pro koho je?

Když jsem v roce 1992 pořídil první horské kolo, byla to věc v ČR velmi nová. Rámy převážně ocelové, odpruženou vidlici mělo málokteré a brzdilo se cantilever brzdami. Horské kolo se stalo brzy fenoménem a cestou pro každého, kdo chtěl jezdit přírodou. Od té doby uplynulo hodně vody a kola, a záměrně pominu celoodpružená EN/FR/AM/DH, se dost změnila. 

Publikováno: 10. 12. 2018
3 min. čtení
Sdílet

 

 

Asi před sedmi či osmi lety jsme měli možnost zkusit nový trend, nový rozměr ráfků. Kola s obručemi 29 palců byla trochu líná, trochu tupá, trochu těžká, ale předznamenávala změnu. Dnes jsou rychlá, lehká, čilá a 29 palců je již jasný standard sportovního MTB. Za pár let bude problém koupit kvalitní pláště v rozměru 26 palců. Je to tedy fenomén posledních let a to nezřídka i u technických disciplín.

 

Oproti tomu silniční kola jsou alespoň na první pohled stále prostě silniční kola. Samozřejmě ty kvalitní váží asi polovinu toho co dříve, jsou pevnější, rychlejší a místo čtyř mají obvykle jedenáct pastorků na kazetě. Uhlíková vlákna, kam se jen člověk podívá.
Pominu kategorii krosových či chcete-li trekingových kol, které pomalu ale jistě jako kategorie umírají. Logicky, přezutím 29kového bajka na tenčí pláště z něj krosové uděláte. Obráceně už to ale nepůjde. Navíc s příchodem elektrokol se typičtí cykloturisté stále častěji vydávají touto cestou. I elektrokola jsou velkým trendem současnosti, ale bez zbytečných antipatií, na to jsme ještě mladí. 

Cyklokros? Sporťák pro fajnšmekry. Letitá stálice mezi sportovními disciplínami, zimní alternativa v přípravě bajkerů i silničářů. Pominu-li kotoučové brzdy a moderní technologie a materiály, jsou to podobně jako u silnice stále ty tradiční CX kola. Musím říct, že mě jako bajkerovi přijdou proti silnici mnohem více sexy :-)

Jak můžete vidět zde Cannondale Super X Apex 1 2019:

 

Posledních několik let se ale stále častěji objevují zvláštní kříženci. Čeho ale vlastně? Bajku a silnice? Bajku a cyklokrosu? Trekingu a silnice? Kategorie má již svůj jasný název – Gravel bike. Mě se líbí český výraz „štěrkáč“, který dost napoví. Na první pohled je to silniční kolo, na druhý cyklokrosové a na třetí zjistíte, že je tam více věcí jinak. Delší rám, položenější vidlice s předsazením pro vyšší stabilitu v šotolinách, když to frčí, delší zadní vzpěry a pláště běžně kolem 40mm. Řidítka s rozkročenými oblouky, kotoučové brzdy, ideálně hydraulické. Velký rozsah převodů, spíše lehčích.
 

Na co vlastně takové kolo je? Rozhodně hlavně na zábavu. Tečka. A nebo obšírněji? – na silnici jede lépe než MTB, ale hůře než silnička, na šotolinu se se silničkou nepustíme a na bajku je to trochu nuda. Sem je tedy ideální. Vyhnu se těžšímu MTB terénu a rázem mám univerzála, který umí přiměřeně a příjemně tak nějak všechno. Chci jet dál a sólo? Pak jej naložím bagáží a je z něj náhrada trekingu, osobně myslím, že lepší. Chci si přeci jen zazávodit? No stačí se rozhlédnout. Na některých MTB závodech jsou tato kola povolena, na CX s nimi určitě můžeme a nakonec už existují báječné závody přímo pro Gravel. Třeba Gravel Blinduro.
 

Rámy se dělají z karbonu, což přináší pohodlí, dobrou hmotnost a velké možnosti tvarování. Nakládání bagáží asi není zrovna to, co se při výrobě plánovalo. A tak jsou k sehnání také krásné kusy z oceli, z puncem starých expedičních kol, dobrou opravitelností, slušným pohodlím, jenže trochu vyšší hmotností. Kompromisem a nejrozšířenějším materiálem tak i u gravel bajků bude asi dural. Lehký, pevný, relativně levný, spolehlivý. 
 

A co dál? No to se teprve uvidí. Cannondale pro příští rok připravil model Topstone a to hned ve třech verzích.  Já osobně budu mít díky Koloshopu mimořádnou šanci Cannondale Topstone dlouhodobě testovat. Už teď jej chválí v testech na internetu a boduje jako jeden z nejlepších ke koupi. Jaká bude praxe a co to tedy vlastně je ten štěrkáč, to budu mít možnost již brzy zjistit a má očekávání nejsou zrovna malá. Takže se těším a zvědavostí nemůžu spát.

Cannondale Topstone Disc Apex 1 SE 2019:


 

Honza Bubla, amabasador Koloshopu

Když mě nepotkáte na běžkách na Krušných horách, tak budu uhánět na gravelu poblíž Labe a v Českém Středohoří a kroužit kolem Milady.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin