Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
Všechny články
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Jak se změnil můj tréninkový plán aneb příprava na půlmaraton Karlovy Vary vrcholí

Opět se Vám hlásím a dnes se budu věnovat mému probíhajícímu tréninku na půlmaraton, který mě čeká už 18. května. Prozradím vám, která část tréninku mě baví a čemu jsem stále ještě na chuť nepřišla.  

Publikováno: 14. 5. 2024
2 min. čtení
Sdílet

Přípravu jsem zahájila 19. února, tedy necelé 3 měsíce před startem, což je nejzazší termín pro začátek tréninku u nepravidelného běžce, jako jsem (byla) já. 

Běhám přibližně 3× až 4× do týdne, a jak už víte z předchozího článku, řídím se podle tréninkového plánu Ondry Buly. Plánujeme na týdenní bázi a Ondra každou neděli, někdy (dost často) i v pondělí, trpělivě čeká na můj týdenní rozvrh, respektive volné dny, kdy mohu trénovat. To je asi ta nejtěžší část - najít mezi všemi povinnostmi volný čas, a zcela upřímně s blížícím se datem startu i chuť vyběhnout.

Vedle vytrvalostního běhu pravidelně absolvuji také silové tréninky, kde kromě intervalů rovněž posiluji nohy většinou běháním do schodů. Poslední zmiňovaná část tréninku je pro mě od začátku nejtěžší a stále jí nemůžu přijít na chuť.

První pokroky jsem viděla především ve vytrvalostní části, kdy jsem za celkem slušné časy nedlouho po začátku tréninku uběhla téměř 20 km, tedy skoro půlmaraton. Zapojení běžeckých intervalů pro mě bylo naprostou novinkou, ale jestli se někde trénink odráží, tak právě tady.

Pomalu a postupně se čas na odpočinek zkracuje, dynamická část zvětšuje a vy zjišťujete, že už tuhle část běhu neproklínáte jako na začátku. Ba co víc, baví Vás to a schopnost zrychlovat si užíváte.

“Půlmaraton” pod 2 hodiny

Za celou dobu tréninku jsem absolvovala dva amatérské závody. Prvním z nich byl krušnohorský lesní ‘’půlmaraton’’, zhruba 19 km terénem nahorů a dolů. Trénink jsem zúročila hlavně v táhlém kopci před cílem, kde morálka i síly už docházely. Závod jsem nakonec dokončila ve své kategorii jako druhá s pro mě překvapivým časem pod 2 hodiny, přesně 1:56.

Druhým byl 10+ km MUTR Averz, jarní část oblíbeného trailové závodu v mikulovských kopcích. Tady to na bednu sice nebylo, ale účel přípravy splnil na jedničku.

Nyní už se plně soustředím na ten třetí, hlavní a můj cílový karlovarský půlmaraton. S konkrétním časem do něj nejdu. Moje přání je ho úspěšně dokončit a pokud se podaří pod 2 hodiny, budu napoprvé spokojená. 

Jestli a jak jsem to zvládla si samozřejmě budete moct přečíst opět zde.

Lásku ke sportu mi předali drahé kolegyně a kolegové z KS. Ráda zkouším (nejen ve sportu) nové věci a nedostatek nadání doháním nadšením.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin