Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Lokalita: Lago di Garda aneb ráj na severu Itálie pro všechny druhy cyklistiky

Ledovcové jezero Lago di Garda obklopené vrcholy s výškou 2000 m.n.m. připomíná svým vzhledem severský fjord. Jen je tam lepší počasí. Nachází se na severu Itálie v regionu Tridentsko, přibližně tři čtvrtě hodiny jízdy autem od města Trento. Jedná se o populární rekreační lokalitu pro nadšence do outdoorových sportů, ale také pro milovníky zmrzliny, dobrého jídla a kavárenské guru. V tomto článku se podíváme především na cyklistiku v okolí Gardy.

Publikováno: 26. 6. 2024
4 min. čtení
Sdílet

Historie jezera a počasí

Už v dobách antiky bylo jezero Garda využíváno jako odpočinkové letovisko vyhledávané především panovníky a výše postavenými šlechtici. Časem byl obraz krajiny doplněn o středověká města s romanticky úzkými uličkami, nad kterými se tyčí nespočet hradů a pevností strážících jezero.

Nejvíce turistů navštěvuje jezero v letních měsících červenci a srpnu, kdy teplota dosahuje až 35 °C. Pokud se tedy chcete vyhnout největším vedrům a zástupům lidí, doporučuji vyrazit mimo sezónu, nejlépe v červnu nebo v září. Na začátku podzimu můžete navíc ochutnat právě dozrávající fíky.

Silniční a další typy cyklistiky

A teď už ke kolům! Italové jsou známí svou vášní pro silniční cyklistiku (a taky dobré kafe – to najdete klidně i za euro v každé větší vesničce). Díky kvalitnímu povrchu, mírnému sklonu stoupání a dechberoucím výhledům se přímo nabízí vyrazit dobýt vrcholky hor obklopujících jezero. Právě proto jsou zde silničáři nejzastoupenější skupinou. Horské silnice jsou sice úzké, ale řidiči aut jsou velmi ohleduplní a moc jich cestou nepotkáte. Na každém výšlapu narazíte alespoň na jednu horskou chatu či restauraci, kde si můžete doplnit vodu a energii pro pokračování v jízdě.

Pokud byste se nechtěli striktně držet jen asfaltového podkladu, využití si zde najde i klasické horské kolo, nebo dokonce enduro a sjezdové speciály. V severní části Gardy bude pro tyto jezdce nejvýznamnější lokalitou bikepark umístěný v lyžarském středisku Paganella, kde si adrenalin užije jak začátečník, tak pokročilý gravity jezdec. Jestli cílíte spíše na méně profláknuté pěšiny a trailíky, celá oblast Trentina je propletená značenými MTB trasami. Některé z nich jsou dokonce vedené jako vícedenní. Za vyzkoušení také stojí vyjet si po silnici na některý z vrcholů nad jezerem, následně si užít dlouhý sjezd a po malých lesních cestičkách sklesat až 2000 metrů. Bohužel vývozy shuttlem zde nejsou moc rozšířené, a ne všechny traily značené v Trailforks jsou v nejlepší kondici. Počítejte tedy s mírnou dávkou dobrodružství. Náhradou za půl dne stráveného výjezdem nebo vyvezení autem do táhlých kopců může být například použití elektrokola, na kterých potkáte v okolí jezera především spoustu německých turistů.

TOP vyjížďka na jezero Lago di Ledro s vrcholovou prémií na Tremalzo

Když bych si měl vybrat jediné univerzální kolo, abych doopravdy poznal všechny místní krásy, volil bych cross-country nebo gravel, jak si můžete přečíst tady. Jednou z nejkrásnějších tras, kde oceníte právě horské kolo, je výlet z města Riva del Garda přes jezero Lago di Ledro až do průsmyku Tremalzo. Průsmyk se nachází v nadmořské výšce 1664 metrů a po cestě od jezera s hladinou v 50 m.n.m. nastoupáte přibližně 1700 výškových. Trasa začíná po šotolinové cestě, kdy část z ní je vytesaná přímo do skály a nabízí úchvatné výhledy na jezero Garda. Poté přijedete k jezeru Ledro, které bývá obvykle dost studené. Od Ledra se jede 7 km po rovné cyklostezce široce otevřeným údolím a následně na vás čeká stoupání s 1000 m převýšení na 12 km asfaltu. Silnice se ale příjemně kroutí, sklon nepřesahuje 10° a po cestě je mnoho studánek s pitnou vodou. Po dobytí vrcholu vede trasa z průsmyku směrem na středověké městečko Limone známé svou citronovou limonádou. Budete sjíždět po cestě z první světové války, projedete několika horskými tunely a užijete si jedny z nejkrásnějších výhledů na velké Lago di Garda.

Co dalšího na Gardě, půjčovny kol, ubytování, restaurace

Gardské jezero nabízí kromě cyklistiky také spoustu dalšího sportovního vyžití. Naleznete tu nespočet zajištěných cest typu Via ferrata, skalní lezení, náročné hiky a v neposlední řadě perfektní podmínky pro vodní sporty. Pokud byste si chtěli vyzkoušet více sportů a nemáte potřebné vybavení, naleznete v okolí jezera mnoho půjčoven i obchůdků, kde si vše seženete a případně výbavu doplníte. 

Co se ubytování týče, je na výběr dostatek možností a záleží, jakým způsobem jste zvyklí cestovat. Zvolit můžete jak luxusní hotely přímo u vody, tak útulné apartmány ve městě nebo jeden z několika kempů s rozparcelovaným pozemkem pro obytná auta i stany. V městečkách pak najdete mnoho restaurací s italskými pokrmy, výbornou kávou a osvěžující zmrzlinou. V článku přikládám pár fotek, ať pocítíte tu pravou italskou atmosféru.

Jsem z Krušnejch hor a podle toho to taky vypadá. Rád jezdím na každém kole, i když nejvíc je pro mě pořád enduro. Krom kola se aktivně věnuji lezení, snowboardingu či běžkám.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin