Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Kam na běžky na Šumavě? Radí Kateřina Neumannová

Jsem zpět, tentokrát s tipy na běžkařský víkend nebo soustředění na Šumavě. Jedná se o ideálním zimní doplněk pro mnoho sportovců, kteří jsou v přípravě na sezónu a potřebují v zimních měsících objemový trénink. Tak pojďme na běžky!

Publikováno: 22. 1. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Letošní zima je zatím dost vrtkavá a příděly sněhu střídají oblevy s deštěm. Šumava měla zatím štěstí, že se jí nevyhýbaly srážky, které byly především v pohraniční části hor často sněhové a oblast okolo hranic má i po oblevách slušnou zásobu sněhu. Horší je to poblíž mé chalupy na Zadově a můj oblíbený víkend s odjezdem na lyžích přímo od baráku tak není pravidlem.

Na běžkách je oproti kolu výběr tras výrazně omezen úpravou stop. Ze Zadova vcelku pravidelně odjíždím přes Zlatou Studnu na Horskou Kvildu, kde se asi po šesti kilometrech rozhoduji o dalším směru jízdy. Dnes to vezmeme směrem na Kvildu. Mimochodem, mezi Horskou Kvildou a Kvildou najdete naprosto pohodový profil i pro začátečníky a obvykle bývá upravena i zóna pro bruslení. Abych se ale vyhnula průjezdu přímo Kvildou, odbočuji před ní vpravo do náročnějšího terénu na takzvanou Tetřeví cestu. Po ní se dostanu na hlavní trasu z Kvildy na Prameny Vltavy. Popravdě, tuto část cesty nemám ráda. Je to jedna z nejfrekventovanějších tras na Šumavě, ale vyhnout se jí nedá. Trasa z Kvildy na Prameny Vltavy je opět vhodná také pro začátečníky, profil je velmi mírný a stále lehce do kopce. Já po pár kilometrech odbočím vlevo na takzvanou Signálku, což je průsek, po kterém kdysi vedly dráty bránící přístupu k hranicím Západního Německa. Tady se mohu rozhodnout, jestli pojedu přes Bučinu do Německa, kde bývají luxusně upravované stopy, nebo se stočím vpravo přes Stráž zpátky na Prameny Vltavy a stejnou cestou domů.

"Zjistila jsem také, že výlety přes dvě hodiny už nezvládám bez svačiny. Swixový bidon s pitím vozím vždy, ale raději už přibaluji i Enervitové tablety a třeba nějakou sušenku. Vždy ráno vykradu mámě poličku se sladkostmi, které mi už cestou několikrát zachránily život."

Moje výlety se pohybují okolo 40 km, záleží na podmínkách a úpravě stop. Je mi jasné, že to není kilometráž vhodná pro každého. I já občas volím variantu, kdy ze Zadova popojedu autem někam ke Kvildě nebo Modravě a vyjíždím odtud. Pak se vám otvírá hodně možností podél hranic, kde bývá, jak jsem již zmiňovala, o dost víc sněhu. Pokud jste tedy spíše rekreační běžkaři a netroufnete si do náročnějších profilu, zůstaňte mezi Kvildami, nebo jeďte z Kvildy na Prameny Vltavy. Oblíbená je také trasa z Modravy na Březník a zpět, což je místo na Šumavě, kde bývá nejvíce sněhu. Zdatnější lyžaři se nespletou kdekoli mezi Modravou, Kvildou a Bučinou.

„Moje“ část Šumavy je běžkám a kolu zaslíbená. Abych ale jen nechválila, tak musím trochu střelit do úpravy stop. Často jsou perfektní, ale jelikož stopy upravují obce, je občas právě úprava nekoordinovaná a může se vám stát, že v půlce okruhu skončí krásná stopa a najedete na hůře upravenou trasu. Stejně tak nebudou nadšeni „bruslaři“, protože zón pro bruslení je minimum. Argumenty, proč to tak je znám, ale kompromis vždy existuje.

Skončím ovšem jednoznačně pozitivně. Šumava je krajem zaslíbeným pro lyžaře běžce i cyklisty a těžko budete v Česku hledat hezčí. I když, každý to má asi nejraději doma, tomu dobře rozumím.

Kateřina Neumannová, ambasadorka Koloshop.cz

Kateřina Neumannová je bývalá česká běžkyně na lyžích a cyklistka, olympijská vítězka z Turína 2006 a mistryně světa v běhu na lyžích.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin