Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Hradišťanská louka aneb Poklad Českého středohoří

Naše zákaznice Julie si pro vás připravila krátké povídání o Hradišťanské louce v Českém středohoří, na kterou se v únoru vydala v doprovodu svých oblíbených bot od značky Salewa.

Publikováno: 4. 3. 2024
2 min. čtení
Sdílet

Celá Hradištanská louka má 2,93 hektarů. Nachází se v Českém středohoří, a dokonce je jejím druhým nejvyšším bodem (740–752 m. n. m.), hned po Milešovce. Již od roku 1952 se jedná o chráněnou oblast, především díky orchidejím, které však před mnoha lety zanikly kvůli nevhodnému chování k půdě. Louce se ale doteď přezdívá “orchidejová louka”. Těšit se můžete na hojné rostlinstvo, třeba na plicníka úzkostlivého. Určitě bych se pokusila najít hrachora hrůznolistého a prasetníka plamatého, jelikož jsou vysoce ohroženými druhy.

Miluju, když podél cesty něco hezkého roste a toho přesně se na Hradišťanské louce na jaře či v létě můžeme dočkat. Ačkoliv jsem vyrazila v únoru a mlha mi bránila ve výhledu, moc jsem si procházku užila. V únoru sice moc kvítí nenajdete, ale velká dominantní bříza zhruba veprostřed louky vás určitě nenechá projít bez povšimnutí. Důvodem mé návštěvy však tentokrát nebylo běžné pozorování tamní flóry.

Hradišťanská louka se může pochlubit dlouhou historií daleko do minulosti. Přesněji do konce doby bronzové. Knovízská kultura, keltské kmeny a následně Slované ji čile využívali. Do teď ale vlastně ani netušíme, co konkrétně pro ně Hradišťany znamenaly, protože ještě nebyl zahájen archeologický výzkum. Jeden z nejvýraznějších pozůstatků historie je oplocení. Ano, celých těch 2,93 hektarů je obklopených kamenným valem. Na tom místě je prostě něco kouzelného. Myslím, že bych tam dokázala celé hodiny sedět a jen tak poslouchat ptáky. Třeba se mi to jednou povede uskutečnit.

Návštěvu Hradišťanské louky vám doporučuji i z turistického hlediska. Přes louku i kolem ní existuje spousta různě dlouhých tras. Já jsem zvolila jednu z těch kratších možností. Pokud si ale budete přát, můžete si cestu protáhnout přes okolní sousedy jako je třeba Lipská hora, Lhota, Ostrý nebo Skalní. Jelikož má louka tvar do U, určitě bude krásná procházka i kolem kamenné hranice.

Kvůli špatnému počasí jsem se sice dlouho nezdržela, přesto na mě louka zapůsobila. S poklidným vstřebáváním okolních vjemů mi pomohly perfektně nepromokavé a pevné pohorky Salewa Pedroc Pro Mid Powertex, které mě před deštěm spolehlivě ochránily. Nejlepší na nich ale je jejich extrémně lehká váha a stylový vzhled. Celou recenzi bot si můžete přečíst v tomto článku.

Často si čtu, poslouchám Taylor Swift a sportuju. Nejraději ale chodím po horách.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin