Menu
Přidejte se k nám a nic Vám neujede:
E-shop Koloshop.cz Magazín iDomestik.cz

Potřebujete poradit?

Kontaktujte nás

Sledujte Koloshop

Eva Vrabcová Nývltová: Co dělat, když už se netěšíte na sport a závody

Závodní sezona je v plném proudu, počasí vybízí ke sportování, případně i závodění, a vám se nechce. Nechce se vám nejenom do závodu, ale i do tréninku nebo dokonce i do jakéhokoli sportování. V zimě jste si říkali, že se těšíte na jaro a léto, až budete vyrážet na kolo nebo běhat do přírody a teď, když je to tu, tak se vám prostě nechce. Trápí vás únava, nestíháte denní rutinu a povinnosti všedního dne, do sportu se musíte nutit a o závodění třeba nechcete ani slyšet. Ano, to se může stát všem, ale co s tím?

Publikováno: 11. 6. 2024
3 min. čtení
Sdílet

Pokud máte svého osobního trenéra nebo člověka, s kým konzultujete svůj sportovní život, teď je ta pravá chvíle, kdy ho potřebujete nejvíc. Domluvte si schůzku, dojděte si třeba společně na kávu a proberte, co se děje, jak se cítíte, a jak upravíte tréninky dál. V tuto chvíli byste s trenérem měli být, třeba jen po telefonu, prakticky v denním kontaktu. Pokud takového člověka nemáte, je řešení možná i maličko složitější, ale je. Co tedy můžete udělat?

Zpomalte
Dejte si alespoň tři dny naprostého volna, pokuste se si nastolit volnější režim i v práci a nepřepínejte se ani v osobním životě. Tréninkové volno však není úplným řešením. Pro takový restart by 3 dny bez pohybu měly stačit. Poté zvolte jiné tréninkové prostředky – ať už je to běh, turistika, plavání, koloběžky, kolečkové brusle. Cokoli, na co máte chuť. Vše by ale mělo být ve velmi pomalém tempu (60 % max TF) a délka by neměla přesáhnout 1,5 hodiny. V tomto režimu pokračujte 14 dní. Další týden zařaďte jeden intenzivnější těžší trénink a den před případným závodem jeden „zapracovávací“ intervalový trénink s krátkými intenzivnějšími úseky (např. 3x3 min v závodním tempu) a můžete zkusit vyrazit na závody.

Snažte si svůj den zpestřit
Využijte, že vám čas nezabírá trénink, a zkuste místo toho udělat něco jiného. Přečtěte si knížku, navštivte kulturní akci, potkejte se s přáteli nebo pracujte třeba na zahrádce.

Dopřejte si kvalitní hluboký spánek
Pokud se potýkáte s únavou, spánek by měl trvat 8 hodin. Dbejte na to, že večer před spaním nekoukáte do telefonu a televizi vypnete alespoň půl hodiny před ulehnutím ke spánku.

Vyzkoušejte 1,5 hodiny před spaním vlažnou sprchu
Sprcha vlažnou vodou pomůže odplavit starosti, zklidnit se a přepnout se do relaxačního módu. Takovýto okamžik se může stát předělem mezi denními povinnostmi a večerním klidovým režimem. Vyhněte se příliš horké nebo studené vodě, to tělo navečer zbytečně energizuje.

Dbejte na zdravou výživu
Teď je více než kdy jindy důležité dbát na kvalitní a vyvážený jídelníček. Zkuste se co nejvíce vyhnout průmyslově zpracovaným potravinám a snažte se jíst co nejvíce „přírodní“ věci.

Dopřejte si regeneraci
Za nejlepší formu regenerace považuji masáže. Pokud máte možnost, teď je čas si na masáž zajít. Je možné (a i vhodné) jít 2x týdně. Dobrou formou regenerace je také sauna, vířivka nebo také lehčí forma jógy. Pokud máte nějaké bolístky, vyrazte za fyzioterapeutem.

Přeorganizujte svůj režim
Pokud jste se dostali do takovéto únavy, zřejmě „děláte něco špatně“ a je potřeba si denní režim přeorganizovat. Pokud to totiž neuděláte, nejspíš se stane, že se do tohoto stavu dostanete za pár týdnů znovu.

Najděte si osobního trenéra
Pokud si nevíte rady, využijte služeb odborníků. I kdybyste měli jen pár konzultací s osobním trenérem, pomůže vám to zase se „nakopnout“ a třeba lépe odhalíte případné nedostatky.

Eva Vrabcová Nývltová, ambasadorka Koloshop.cz

Sport je můj život. Nejdříve běžecké lyžování, následně běh a teď jsem se zamilovala do horského kola a oblíbila si i Gravel, začínám objevovat i krásy skialp.

Nejčtenější články

Přes 20 let na trhu
Přes 20 let na trhu

Kvalita prověřená časem

Top značky
Top značky

Pouze ověřené produkty

Odborný personál
Odborný personál

Poradíme vám s výběrem

Autorizovaný servis
Autorizovaný servis

V zázemí dvou prodejen

Náš tým je tu pro vás
+420 417 532 677
+420 417 532 677

Po - Pá: 9:00 až 17:30 hod.

info@koloshop.cz
info@koloshop.cz

Odpovíme do 24 hodin